Da li su Jupiterovi ledeni meseci pogodni za život, saznaćemo tek nakon što svemirska letelica Juice pređe 6 milijardi kilometara.

Sredinom aprila 2023. godine, Evropska svemirska agencija je lansirala letelicu Juice sa Arijane 5, u sklopu dugogodišnje misije. Čiji cilj nije sletanje na gasovitu planetu, već istraživanje njenih prirodnih satelita kojih ima ukupno 67. Ipak, tri ledena meseca Evropa, Ganimed i Кalisto će se naradnih godina naći u fokusu istraživanja.
European Space Agency's (ESA) 1st Launch of 2023 - JUICE Launch to Jupiter ️
Payload: JUpiter ICy moons Explorer (JUICE) - An interplanetary spacecraft to study three of Jupiter's moons - Ganymedo, Callisto, and Europa
Launched on ESA's heavy-lift rocket - Ariane 5 pic.twitter.com/AISaet6KdY— The Space Road (@thespaceroad)April 17, 2023
Prethodne misije na Jupiteru otkrile su naslage vode ispod njegovih ledenih površina. Stoga, istraživači sada žele da steknu precizniji uvid u to koliko su njegova tri meseca pogodna za život.
Kako voda nije dovoljna za nastanak života na najvećoj planeti u našem solarnom sistemu, jedanaest instrumenata svemirske letelice Juice ispitivaće druge parametre u njegovoj okolini: kao što su ugljenik, kiseonik ili fosfor. Pored toga, različiti merni uređaji će prikupljati informacije o sastavu atmosfere, površini meseca i uslovima koji na njima vladaju. Dok će jedna od kamera snimati ledene površine, na osnovu čega će naučnici napraviti njihove 3D modele.
Could vast, long-hidden oceans be teeming with alien life in our very own Solar System?
— Johnson Israel Amuche (@AmucheIsrael)April 19, 2023
A new chapter in humanity’s search for extraterrestrial life opens on Thursday as Europe’s JUICE spacecraft blasts off on a mission to investigate the icy moons of Jupiter.#Geologypic.twitter.com/qffVC1rjyx
"Ogroman broj podataka koji se može prikupiti pomoću letelice omogućiće globalnoj naučnoj zajednici da otkrije misterije Jovijanskog sistema", kaže Кerol Mandel iz ESA-e.
Ali da bi do ovoga došlo potrebno je da letelica i stigne na svoj cilj, što će se prema proračunima desiti do jula 2031. godine. Razlog za to je velika udaljenost Jupitera od Zemlje: čak 888 miliona kilometara.
Međutim, da bi letelica postigla dovoljnu brzinu za let do spoljašnjeg Sunčevog sistema, neophodne je da prethodno napravi tri orbite oko Zemlje i jednu oko Venere. Svemirska letelica će se zatim katapultirati na Jupiter, pa se očekuje da će u narednim godinama preći ukupno šest milijardi kilometara. Na putovanju će se napajati isključivo sunčevom svetlošću - uz pomoć solarnih panela od 85 kvadratnih metara.