Još
Dodatno

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Koja je tajna crvene boje Neptunovih trojanaca? Odgovor bi mogao da pruži detalje o formiranju najranijih asteroida

Naučnici su od 2001. godine otkrili oko 50 Neptunovih trojanaca, asteroida koji bi u budućnosti mogli da im otkriju brojne tajne o formiranju i evoluciji ovih nebeskih tela.

 Neptunovi trojanci_318464261.jpg Izvor: Shutterstock

NAJUDALJENIJA planeta u Sunčevom sistemu je otkrivena u 19. veku matematičkim proračunima, a ne posmatranjem. Proćiće još nekoliko godina pre nego što će ga Johan Gale uočiti kroz objektiv teleskopa, a više od jednog veka pre nego što ćeNeptun posetiti po prvi i poslednji put neka svemirska letelica. 

Ova planeta intezivno plave boje je do danas predstavljala fokus brojnih proučavanja, iako postoji još mnogo nepoznanica vezanih za nju. Međunarodni tim astronoma je sada rešio da detaljnije ispita Neptunove trojance i otkrio da su oni crveniji od drugih asteroida u našem sistemu. 

Ispitivanje Neptunovih trojanaca

Spomenuta nebeska tela imaju isti orbitalni period kao Neptun, a samim tim i putanju. Nalaze se između njega i Sunca i patuljaste planete Pluton i prvi put su otkrivene 2001. godine. Do danas se zna za njih  50, iako se veruje da ih ima još. 

"U našem novom radu, opisali smo duplo više Neptunovih trojanaca zahvaljujući velikim i modernim teleskopima", rekao je astronom Brajs Bolin iz NASA-inog centra za svemirske letove Godard i glavni autor studije. Njihovo istraživanje je trajalo dve godine i za to vreme je analizirana boja 18 Neptunovih trojanaca. Otkriveno je da je većina njih znatno crvenija od drugih asteroida, što kako tvrde ukazuje da su oni bogati jedinjenjima poput amonijaka i metanola. 

Ova teza je potvrđena daljim proučavanjem i analizama, tako što je uočeno da su trojanci u unutrašnjosti Sunčevog sistema tamno sivi, dok su oni izvan Plutonove orbite tamnocrveni. Promena je prema objašnjenu naučnika izazvana razlikama u temperaturi, pošto se spomenute hemikalije pretvaraju se u gas pri višim. 

Verovatno je da su se neki od najcrvenijih asteroida Neptuna formirali tokom najranijih dana Sunčevog sistema, pre nego što su migrirali unutra i bili uhvaćeni u Neptunovu orbitu. Istraživači veruju da bi njihovim proučavanjem mogli da otkriju kako su se formirali rani asteroidi  i kako se njihov sastav promenio u poslednjih 4,6 milijardi godina.

Rezultati istraživanja su objavljeni u časopisu Monthly Notices of the Royal Astronomical Society: Letters.

Možda će vas interesovati i:

Komentari 0

Vaš komentar je uspešno poslat i postaće vidljiv čim ga naši administratori odobre.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Najnovije

Priroda

Nauka