Predmet proučavanja naučnika iz Nase prethodnih meseci je bio i Jupiterov mesec Io, neobična planeta na čijoj površini se nalazi preko 400 aktivnih vulkana.

JUPITEROV MESEC Io predstavlja jedan od najinteresantnijih objekata za proučavanje unutar Sunčevog sistema. Sa svojih preko 400 aktivnih vulkana svrstan je u red geološki najaktivnijih, a naučnici objašnjavaju da ovaj ekstrem predstavlja rezultat pliminog zagrevanja usled trenja nastalog u njegovoj unutrašnjosti dok se kreće između tzv. Galilejskih meseca tj. Evrope, Ganimeda i Kalista.
Neobičan objekat iz ovog razloga predstavlja predmet proučavanja brojnih naučnika, a kako oko Jupitera i njegovih satelita još od 2016. godine obleće sonda Juno podaci o njemu se konstantno nadopunjuju. Novi snimak koji su pre dva dana objavili naučnici iz Nase pored toga što im pruža informacije o tome gde se nalazi najveći broj vulkana na njemu, on otkriva kako ovaj užareni sistem sumporovih isparenja izgleda sa udaljenosti od 80.000 km.

"Na njemu možete da vidite vulkanska žarišta. Što nam je pružilo mogućnost da pratimo kako nastaju i kako se razvijaju događaji na Iu", rekao je glavni istraživač NASA-ine svemirske letelice Juno Skot Bolton, na konferenciji za novinare u sredu. Što je rezultiralo otkrićem da se na njemu najviše vulkana ne nalazi u njegovom ekvatorilajnom delu, već u polarnim regionima.
Zbog svega navedenog u planu je da se Juno 15. decembra ponovo približi trećem Jupiterovom mesecu po veličini i da napravi nove snimke i prikupi informacije koje će im reći nešto više o njegovom magnetizmu usled čijeg dejstva se na Jupiteru formiraju aurore. Samim tim, ovo će biti prvi od devet planiranih preletanja u njegovoj blizini do kojih će doći u narednih godinu i po dana.
"Dok posmatramo kako se vulkanska aktivnost ovde menja, oni na Jupiteru pokreću gigantsku magnetosferu", rekao je Bolton u sredu. I objasnio daaurore nisu šareni prikazi svetlosti svojstveni samo našoj planeti, već da se mogu uočiti i na drugim planetama poput Jupitera koji je apsolutni rekorder kada je intezitet njihovog sjaja u pitanju.