Istraživači iz NASE javljaju da je kapsula Orion bespilotne misije Artemis 1, napustila orbitu Meseca i da je na putu da se vrati na Zemlju.

NAKON ŠTO JE LETELICA bez posade pre nedelju dana preletela 130 km iznad Mesečeve površine, ušla u njegovu širu orbitu i obišla ga sa "tamne strane" - one koja se ne vidi sa Zemlje, vraća se kući. Kapsula nije sa sobom nosila ljudsku posadu već tri lutke sa senzorima za merenje vibracija, kosmičkog zračenja i drugih uslova u svemiru.
U jednom trenutku posada na Zemlji je izgubila signal između njih i kapsule, međutim ubrzo nakon što se pojavila sa vidljive strane Meseca - naučnicima je postalo jasno da je sve u redu sa njom. Što je uskoro i potvrđeno snimkom Zemlje u vidu "sićušne bledoplave tačke" koji je poslala.
Isn't this amazing. !!!
— Locky McCoy (@LockyMcCoy777)December 1, 2022
A picture from Orion, overlooking the moon and Earth. This photo legit gives me goosebumps. !!<>
Only 24 humans have ever gotten to see the Moon and Earth this way in space...Credit: NASA.pic.twitter.com/CUuvocE151
Proračuni su da je Orion zbog njegove lunarne kružne orbite leteo 64.000 km oko Meseca, zbog čega mu je trebalo nedelju dana da pređe polovinu orbite i izađe iz nje kako bi se vratio na Zemlju. Njegovo spuštanje je planirano za 11. decembar u Tihom okeanu, kako prenosi Hina.
Udaljen 432.000 km od Zemlje
Orion je tokom leta bio na udaljenosti od oko 432.000 km od Zemlje, što predstavlja rekord kada je u pitanju letelica dizajnirana za let astronauta. Ovo je tek prvi deo misije Artemis, koja ima za cilj da ponovi let, ali ovaj put sa ljudskom posadom i to nakon 50 godina. Drugim rečima, kada se kapsula vrati na Zemlju - sledi Artemis 2.
Sletanje posade na Mesec smatra se vrhuncem ove misije i planirana je za 2025. godinu, a mnogi smatraju da će ovo biti uvod u buduće osvajanje i kolonizovanje svemira. Misija je planirana da odvede četvoro astronauta u Mesečevu orbitu u svemirskoj letelici Orion, nakon čega će dvoje od njih preći u letelicu SpaceX kako bi konačo pristupili našem prirodnom satelitu.