Astronomi tvrde da prizor koji je uhvatila kamera svemirskog teleskopa Džejms Veb pruža uvid u to kako je Sunčev sistem izgledao prilikom nastanka.

SVEMIRSKE AGENCIJE predstavile su fotografiju koju je napravio svemirski teleskop Džejms Veb, a na kojoj se mogu videti oblaci narandžaste i plave prašine u obliku pešćanog sata koje "izbacuje" novoformirana zvezda u sazvežđu Bika, na samo 430 svetlosnih godina od Zemlje. Naučnici objašnjavaju da ovakav prizor do sada nikada nije viđen jer je šarene oblake mogao da uhvati samo Vebov NIRCam.

Pažljivim posmatranjem ove fotografije uočljiva je mlada zvezda - poznata i kao protozvezda L1527 - skrivena u tami na samoj ivici vrata "peščanog sata". Međutim, kako se svetlost iz nje izliva - ona osvetljava okolne oblake sačinjene od otpada i tamne materije. U saopštenju koje su izdale i NASA i ESA navodi se da je prašina najtanja u plavim delovima, a najdeblja u narandžastim.
Procene su da je ova protozvezda stara samo 100.000 godina i da se još uvek nalazi u svojoj najranijoj fazi, što znači da ona nije u stanju da generiše sopstvenu energiju. Tamna materija koja se nalazi oko nje je veličine našeg Sunčevog sistema i u narednom periodu će odigrati ključnu ulogu u "hranjenju" sve dok ona samostalno ne dostigne prag nuklearne fuzije.
Astronomi ističu da pogled na L1527 pruža uvid u to kako su naše Sunce i čitav sistem izgledali prilikom svog nastanka.