Evropska svemirska agencija je objavila fotografiju koju je napravio svemitski teleskop Džejms Veb, a koja prikazuje sudar dve galaksije kao nikada do sada.

OVAJ GALAKTIČKI SUDAR SU SNIMILI i drugi teleskopi - uključujući i Habl, ali nijedan od njih nije uspeo da "zaviri" ovoliko duboko među oblake galaktičkih prašina kao svemirski teleskop Džejms Veb. On je sada sa svojim infracrvenim kamerama još jednom dokazao zašto trenutno predstavlja najmoćniji instrument za proučavanje svemira i naučnicima daje nadu da će uz pomoć njega otkriti još mnogo kosmičkih misterija.
Time for a cosmic crossover!
Two galaxies collectively known as IC 1623 are seen merging together by Hubble (left) and@NASAWebb(right).
Their collision has ignited a frenzy of starbirth:https://t.co/3YV4J2WQUt
Why do these views look different? ⬇️pic.twitter.com/GECdap63MY— Hubble (@NASAHubble)October 25, 2022
Na najnovijem snimku uočljiv je trenutak u kom se rađaju zvezde nakon sudara dve galaksije poznate pod imenom IC 1623 - koje nastaju brzinom 20 puta bržom od one u našoj galaksiji. Ali i svetleći centar koji odaje toliko infracrvene svetlosti - toplote - da galaksija emituje bljesak od osam šiljaka koji se vidi na svim Vebovim slikama koje sadrže sjajne zvezde.
Kada se uporedi sa ranijim Hablovom snimkom primetno je da Vebov pogled otkriva potpuno novi sloj u strukturi galaksija koje se spajaju, prikazan kao centralna lopta jarko crvenog i narandžastog materijala. A istraživači objašnjavaju da se ove dve galaksije nalaze na oko 270 miliona svetlosnih godina od Zemlje u sazvežđu Cetus, kao i da bi ovaj sudar mogao da dovede do nastanka crne rupe koja na ovom snimku ipak nije uočena.
Studija koja opisuje zapažanja sa snimka nedavno je objavljena u časopisu Astrophysical Journal.