Naučnici su uspeli uz pomoć plastike da rekonstruišu proces nastanka dijamanata i procesa koji se dešavaju duboko unutar najudaljenijih planeta Sunčevog sistema.

Pretpostavka da se pod izuzetno visokim pritiskom i temperaturama, vodonik i ugljenik pretvaraju u dijamante na udaljenim planetama kao što su Uran i Neptun okupira umove naučnika već neko vreme. Najnovije istraživanje na ovu temu koje je objavljeno u časopisu Sajens advans sada spominje i kiseonik kao jedan od faktora u ovom procesu i potvrđuje da je tzv. "dijamantska kiša" mnogo češća pojava nego što se ranije mislilo kao i da se odvijaju u unutrašnjosti planeta.
Poznato je da su van našeg Sunčevog sistema najčešće planete - giganti prekriveni ledom, a nova saznanja ukazuju da je dijamantska kiša veoma česta pojava koja se odvija duboko unutar njih. Međutim, naučnici kao što je autor studije i fizičar Dominik Kraus smatraju da se ovakve vrste padavina razlikuju od onih koje se dešavaju na Zemlji.
#Uraniumis going to#Uranus!!!pic.twitter.com/RgiXLtT6EQ
— Scott (aka. Moon Soon) (@U_Ag_)September 5, 2022
On objašnjava da se ispod njihovih ledenih površina nalazi "vrela i gusta tečnost" u kojoj dolazi do nastanka dijamanata, nakon čega oni tonu ka jezgru na dubine od 10.000 kilometara. Drugim rečima, u unutrašnjosti se možda nalaze debeli slojevi ovog kamena dugački stotinama kilometara koji najverovatnije nisu lepi i sjajni kao oni koje možemo videti u zlatarama, ali su nastali na sličan način kao i oni na Zemlji.
Making nanodiamonds out of bottle plastichttps://t.co/9TMbeFn8bl
— chemeurope.com (@chemeurope_com)September 6, 2022
What goes on inside planets like Neptune and Uranus? To find out, an international team headed by the Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf (HZDR), the University of Rostock and France’s École Polytechnique condu…pic.twitter.com/nyBdDsOkyY
Kako bi rekonstruisali ovaj proces Kraus i njegov tim su za potrebe studije uz mešavinu ugljenika, vodonika i kiseonika iz PET plastike i optičkog lasera velike snage rešili da naprave dijamante. Jak i kratak rendgenski bljesak velike jačine im je omogućio da posmatraju proces nastajanja sićušnih i za ljudsko oko gotovo nevidljivih tzv. nanodijamanata. Eksperiment je na ovaj način potvrdio da kiseonik koji se nalazi na udaljenim ledenim planetama pomaže da se atomi vodonika odvoje od ugljenika.
I wonder how long it would take to get from American to Europe/Asia if our planet size was the same as Uranus & Neptunehttps://t.co/D4bEvd0pYf
— Jaded Jaylend (@sheneedsjaylend)September 6, 2022
Naučnici se sada pitaju: Da li su otkrili nov način za pravljenje nanodijamanata?
Poznato je da nanodijamanti imaju široku primenu u različitim oblastima od medicine do elektronike, a kako bi se proizveli trenutno se uzima goimila ugljenika ili dijamanata koji se potom "raznose" eksplozivom. Koautor studije Bendžamin Ofori-Okai objašnjava da bi laserska proizvodnja mogla da ponudi čistiju i lakše kontrolisanu metodu za njihovo pravljenje.
Naučnici ističu da istraživanje "dijamantske kiše" za sada ostaje samo hipoteza koju u budućnosti valja detaljno ispitati, a kao jedan od razloga navode to da se o Uranu i Neptunu jako malo zna jer predstavljaju najudaljenije planete u Sunčevom sistemu. Za sada je samo "Vojadžer 2" kasnih osamdesetih godina prošlog veka uspeo da im se približi, a podaci koje je poslao se i danas obrađuju.
This is an image of the planet Uranus taken by the spacecraft Voyager 2 on January 14th 1986 from a distance of approximately 7.8 milllion miles ( 12.7 million km ). Image Credit: NASA/JPLpic.twitter.com/pO9hsKuuh9
— Black Hole (@konstructivizm)September 3, 2022