Svemirski teleskop Džejms Veb je zavirio u udaljenu galaksiju Kolski točak i otkrio nove detalje o načinu na koji nastaju zvezde i kako je došlo do formiranja njegovih veličanstvenih prstenova.

Moćne infracrvene kamere su zabeležeile mnogobrojne detalje i napravile fotografiju Kolskog točka, kao i dve manje prateće galaksije, kako se navodi u NASA-inom saopštenju. Naučnici ističu da im najnoviji podaci pružaju uvid u način na koji se galaksija menjala tokom milijardi godina.
Udaljena 500 miliona svetlosnih godina od Zemlje, galaksija se nalazi u sazvežđu Vajar i predstavlja jedinstven prizor. Svojim izgledom podseća na točak zaprežnih kola, a rezultat je intezivnog događaja prilikom kog je došlo do sudara velike spinalne galaksije i još jedne manje koja nije vidljiva na fotografiji.
Webb is on a roll!
— NASA (@NASA)August 2, 2022
This new@NASAWebbnear and mid-infrared composite image highlights the Cartwheel Galaxy, the result of a high-speed collision that occurred about 440 million years ago, along with two neighboring galaxies. Get the details:https://t.co/c8lEVBBlubpic.twitter.com/eVe8m0k6N7
Sudar galaksija je imao uticaj na različite događaje, a jedan od njih je i sama struktura. Najuočljiviji deo jesu dva prstena koja se šire iz centra u kom je došlo do sudara, zbog čega je dobila ime "prstenasta galasksija".
Naučnici iz NASA-e navode da je ovakva struktura dosta ređa od npr. spinalnih galaksija kakav je naš Mlečni put. Njegovo jezgro sadrži ogromnu količinu vrele prašine, dok su najsajnije oblasti dom gigantskih mladih zvezdanih jata. U njegovim spoljašnjim prstenovima - koji su se širili 440 miliona godina - se nalaze mnogobrojne zvezde i supernove.
A comparison of the Carthwheel Galaxy captured by the Hubble Space Telescope and the James Webb Space Telescope
— Massimo (@Rainmaker1973)August 2, 2022
Hubble:https://t.co/dYZ4vZpQZI
Webb:https://t.co/4MmP996Tkhpic.twitter.com/p82OzKXjQj
Svemirski teleskop Habl je takođe istraživao ovu galaksiju, ali ona je sve do snimaka infracrvenih kamera sa Džejms Veba, bila bukvalno obavijena velom tajne - zaklonjena oblacima prašine, koji su naučnike onemogućavali da nešto detaljnije kažu o njoj.
Međutim Veb, sa svojom sposobnošću da detektuje najsitnije detalje, sada daje nove uvide u prirodu Kolskog točka i uočava ključne svetlosne talase. Na osnovu čega je utvrđeno da se nalazi u prelaznom stanju, kao i daće galaksija - koja je verovatno bila normalna spiralna galaksija poput Mlečnog puta pre svog sudara - nastaviti da se transformiše.