Novootkriveni dug i periodičan radio signal iz daleke galaksije prema tvrdnjama naučnika zvuči slično otkucajima srca.

Astronomi sa Tehnološkog instituta u Masačusetsu su objavili da su zabeležili ponavljajuće radio signale iz galaksije koja je udaljena milijardama svetlosnih godina od Zemlje.
Naučnici još uvek nisu uspeli da odrede tačnu lokaciju odakle dopiru radio talasi, ali sumnja se da bi izvor mogao da bude neutronska zvezda - koja nastaje kada se uruši gravitaciono polje masivne zvezde prilikom supernove.
Nakon detaljnih analiza ustanovljeno je da se signali javljaju u kontinuitetu i da traju do tri sekunde, iako većina brzo ponavljajućih radio signala ili FRB-ova traje samo nekoliko milisekundi. FRB 20191221A je trenutno najdugotrajniji sa najjasnijim periodičnim obrascem otkrivenim do danas.
"Unutar ovog prozora, tim je otkrio brze radio talase koji se ponavljaju na svake 0,2 sekunde u identičnom obrascu, a koji liče na otkucaje srca", kako navode iz MIT-a.
Signal je zabeležen još krajem 2019. godine u opservatoriji koja se nalazi u Britanskoj Kolumbiji, a kako istraživač sa MIT-a Danijel Mikili objašnjava: "Ne samo da su talasi veoma dugi, jer traju oko tri sekunde, već su uočeni i izuzetno precizni periodični pikovi koji svaki delić sekunde emituju - bum, bum, bum - slično otkucajima srca".
Novo otkriće izaziva debatu među astrofizičarima koji će pokušati da daju odgovor na pitanje šta bi moglo da izazove ovaj signal koji nikada ranije nije zabeležen iako, kako dodaju, novi teleskopi rade na otkrivanju drugih FRB-ova što će im pružiti obilje novih informacija na osnovu kojih će moći da kažu nešto više. Zaključak je da bi ovi podaci u budućnosti mogli da im pomognu u otkrivanju brzine kojom se svemir širi.