Još
Dodatno

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sećate li se čudnog kockastog objekta koji je kineski rover snimio na Mesecu? Sada je napravio bolji snimak

Nakon što je sa Meseca stigla nova fotografija - misterija kockastog objekta je rešena.

 Neobični udaljeni objekat snimljen na tamnoj strani Meseca Izvor: CNSA

U decembru je novinar portala Spacenews, koji prati misiju kineskog rovera Jutu 2 na Mesecu, na Twitteru je objavio fotografiju nepoznatog objekta kockastog oblika koju je napravio rover. Naravno, isti čas su krenule da se šire razne teorije, a objekat je popularno nazvan "tajanstvena koliba".

Kineska nacionalna svemirska agencija (CNSA) je procenila da se radi o telu koje je od rovera u tom trenutku bilo udaljeno oko 80 metara i rekla da će dati uputstva svome vozilu da mu se približi. S obzirom na udaljenost, navedeno je da će roveru trebati dva ili tri meseca da dođe do ovog čudnog objekta.

 Stena snimljena na tamnoj strani Meseca
Stena snimljena na tamnoj strani Meseca
Izvor: CNSA

Rešenje misterije

Ali rover je već nakon nekoliko nedelja putovanja bio dovoljno blizu da snimi nove fotografije ovog "misterioznog objekta", na kojima se jasno vidi da se zapravo radi o klasičnoj lunarnoj steni. I što je još interesantnije, stena čak ni nema kockasti oblik nego se takvom na prvom snimku činila zbog igre perspektive, svetla i senki, piše Business Insider, prenosi Index.hr.

CNSA je pre nekoliko dana objavila novu fotografiju te stene. Jedan od naučnika koji navode rover po površini Meseca je primetio kako kamen ima oblik zeca i da se ispred njega nalaze manje stene koje podsećaju na šatgarepu. Pošto rover Jutu takođe nosi ime te životinje, odnosno njegov naziv znači – zec od žada i stena dobila to isto ime.

 Stena snimljena na tamnoj strani Meseca
Stena snimljena na tamnoj strani Meseca
Izvor: CNSA

Jutu 2 se spustio na Mesec u januaru 2019. Radi se o prvoj svemirskoj misiji koja je sletela na tamnu stranu Meseca. Rover je okom tri godine svoje šetnje po našem prirodnom satelitu prešao više od 1000 metara i radarom prodro do iznenađujuće dubokih slojeva mesečevog tla.

Možda će vas zanimati i:

Komentari 0

Vaš komentar je uspešno poslat i postaće vidljiv čim ga naši administratori odobre.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Najnovije

Priroda

Nauka