Snimci su napravljeni malom kamerom koja je postavljena na Tjanven-1.

Objavljeni za Novu godinu, snimci prikazuju usamljeni Tjanven-1 iznad Crvene planete, kao i zaleđenu severnu ledenu kapu Marsa.
Orbiter je sada u dubokom svemiru, otprilike 350 miliona kilometara udaljen od Zemlje, navodi se u saopštenju, a prenosi Science Alert.
Objavljena slika takođe uključuje krupan plan zlatnog tela Tjanven-1, njegove naučne antene i solarne panele, koji pokreće uređaj tokom njegove misije.
Veliki deo naučne zajednice bio je uzbuđen kada su se fotografije pojavile na Tviteru, a slike su bez presedana bile potpuno iznenađenje.
Wow! This is yet another surprise from the Tianwen-1 mission. The orbiter had apparently released a small sub satellite while in Mars orbit, returning these outrageous images. [CNSA/CLEP/PEC]https://t.co/hPezkaDOgnpic.twitter.com/b22JvIQgAb
— Andrew Jones (@AJ_FI)January 1, 2022
Ova kamera je jedinstvena, i nudi neke sjajne mogućnosti za fotografisanje i Marsa i orbitera.
Ako se pitate kako tačno svemirska letelica u orbiti izbacuje kameru da bi snimila selfi, evo kako to izgleda.
And here's said camera tumbling off into deep space... [CNSA/PEC]pic.twitter.com/BqKm8Y6KpT
— Andrew Jones (@AJ_FI)January 1, 2022
Kineska svemirska agencija je takođe objavila mozaičku sliku koju je napravio rover Džurong na površini Marsa, koja prikazuje poznatiji pejzaž koji izgleda pusto.
Tjanven-1 kruži oko Marsa od februara 2021. godine, a rover Džurong uspešno je sleteo na Mars prošlog maja – što ga čini prvim kineskim roverom koji je to uradio, a šestim u svetu.
"Od subote ujutro, 1,85 metara visok i 240 kilograma težak, Džurong radio je na površini Marsa 224 dana – daleko nadživevši svoj pretpostavljani životni vek od tri meseca. Rover je prešao više od 1.400 metara", navodi kineska Nacionalna svemirska uprava u saopštenju.