Poslušajte kako zvuči istraživanje na Marsu.

Dva mikrofona koja se nalaze na Nasinom roveru dodali su novu dimenziju u načinu na koji naučnici i inžinjeri istražuju Crvenu planetu.
Zahvaljujući mikrofonima na roveru Perseverance, snimljeno je skoro pet sati udara vetra na Marsu, točkove rovera koji krckaju po šljunku i motore koji se vrte dok rover pomera ruku. Ovi zvuci omogućavaju naučnicima i inženjerima da dožive Mars na nove načine - i svi su pozvani da poslušaju.
"Kao da zaista stojite tamo", rekao je Baptist Čajd, naučnik koji proučava podatke sa mikrofona u L’Institut de Recherche en Astrophysique et Planétologie u Francuskoj. "Marsovski zvuci imaju snažne vibracije basa, pa kada stavite slušalice, zaista to možete osetiti. Mislim da će mikrofoni postati veoma važni za buduća istraživanja o Marsu i Sunčevom sistemu."
Jednan mikorfon se nalazi sa strane, na šasiji rovera, a drugi na jarbolu i služe kao dopuna istraživanju stena.