Kineski rover Džurong daje nam uvid u stanje na Marsu.
Pet novih fotografija stiglo je sa Marsa! Kineska nacionalna svemirska uprava objavila je fotografije Marsa koje je snimio njen rover Džurong.
Džurong je15. juna uspešno dotakao tlo prostrane ravnice na Crvenoj planeti - Utopije.
Prva fotografija snimljena 26. juna prikazuje pejzaž Marsa sa detektorom površinskih komponenata i klimatskim detektorom rovera dok prelazi Utopiju.
Kako prenosi Daily Mail, druga fotografija, snimljena 4. jula, takođe prikazuje površinu Marsa.
Na trećoj i četvrtoj fotografiji prikazane su stene na površini, kao i ono što izgleda kao tragovi guma koje je rover ostavio za sobom.
Peta fotografija u boji takođe prikazuje tragove guma, kao i solarne ploče i antenu rovera.
China's#Marsrover Zhurong has traveled more than 300 meters on the surface of the red planet and sent back new images about the Martian rocks, sand and dustpic.twitter.com/JPYhkbFyyb
— libijian李碧建 (@libijian2)July 10, 2021
Nazvan po kineskom bogu vatre, Džurong je do sada proveo 58 dana na Marsu, prešavši više od 300 metara, prema kineskoj novinskoj službi CGTN.
Tokom svog boravka na Crvenoj planeti, Džurong je putovao na jug koristeći svoju navigacionu kameru za fotografisanje pejzaža Marsa.
Upotrebio je svoj radar za površinsko pretraživanje, meteorološki monitor i instrumente za otkrivanje magnetnog polja za izvođenje naučnih eksperimenata, dodao je CGTN.