Još
Dodatno

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Duplo kraći let do MSS: Svemirska letelica Sojuz postigla novi rekord!

Ovo je bio prvi put da se šema leta s dva okreta koristi za svemirske letelice s posadom.

  Izvor: Foto: Profimedia

Letelica Sojuz MS-17 sa rusko-američkom posadom letela je koristeću ultrabrzu šemu.

Sa kosmodroma Bajkonur poletela je u 8:45 časova, a na modul Rassvet je sletela u 11:49 po moskovskom vremenu. Svemirska letelica Sojuz stigla je do Međunarodne svemirske stanice za 3 sata i 4 minuta. To vreme je novi rekord za koji je letelica stigla do Stanice.

Ovo je prvi put da se šema leta s dva okreta koristi za svemirske letelice s posadom. Ranije je najbrža ruta kojom su brodovi stizali do MSS bila četiri orbite: četiri okreta oko Zemlje i oko šest sati leta. 

Da bi se primenila šema leta s dva okreta, mora da se ispuni niz strogih pravila. Glavno je da se osigura  koplanarno lansiranje, kada se orbitalna ravan MSS poklapa s avionom za lansiranje svemirske letelice.

Prethodni rekord pripada teretnoj svemirskoj letelici Progress MS-15, koja je stigla do stanice koristeći isti obrazac leta sa dva okreta za 3 sata i 18 minuta.

Na brodu se nalaze astronauti Roskosmosa Sergej Rižikov i Sergej Kud-Sverčkov, kao i Nasina astronautkinja Kejtlin Rubins. Na brodu MSS dočekaće ih ruski astronauti Anatolij Ivanišin, Ivan Vagner i američki astronaut Kris Kesidi. Njih trojica će se vratiti na Zemlju 22. oktobra.

Nova posada Međunarodne svemirske stanice biće u orbiti 177 dana. Tokom ekspedicije, ruski astronauti će izvesti 55 naučnih eksperimenata i napraviti dve svemirske šetnje. Prva će biti povezan sa održavanjem sistema i pripremom nove vazdušne komore, a drugi - s pripremom za prihvatanjem novog multifunkcionalnog laboratorijskog modula (MLM) Science, koji će na proleće biti poslat na MSS.

  Izvor: Profimedia/Shutterstock

Lansirna raketa Sojuz-2.1a; Foto: Profimedia

Prelaz na novu šemu leta sa dva okreta postao je moguć puštanjem u pogon lansirne rakete Sojuz-2.1a, koja prema svojim tehničkim karakteristikama i mogućnostima upravljačkog sistema omogućava lansiranje svemirskih letelica u zadatu orbitu s najvećom tačnošću.

Možda će vas zanimati i:

Povezane vesti

Povezane vesti

Komentari 0

Vaš komentar je uspešno poslat i postaće vidljiv čim ga naši administratori odobre.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Najnovije

Priroda

Nauka