Čvrsta kora Marsa se formirala vrlo brzo nakon nastanka Sunčevog sistema, ističe se u studiji u kojoj se pretpostavlja da su se uslovi za nastanak života pojavili na Crvenoj planeti veoma rano.
Da bi na planeti mogla postojati voda u tečnom stanju potrebna je čvrsta površina, dakle kora.
"Naši rezultati upućuju da su na Marsu mogli postojati okeani i život mnogo pre nego na Zemlji", rekao je za AFP Martin Bizaro iz Danskog prirodnog muzeja u Kopenhagenu, koautor studije objavljene u časopisu Nature.
"Rano detinjstvo" Marsa otkriveno je zahvaljujući analizi njegovog meteorita NWA 7034 pronađenog u pustinji Sahari i nazvanog Crna lepotica.
Iz sitnog uzorka tog meteorita izdvojeno je sedam dragocenih zrna cirkona, čvrstog minerala koji je preživeo različite geološke procese, a zatim ih je analizirala grupa naučnika koja je utvrdila vreme njihove kristalizacije.
Saznajte i Kako je Mars postao hladno i nenastanjivo mesto kakvo je danas?
"Iz toga smo zaključili da se površina Marsa veoma brzo kristalizovala: već 20 miliona godina nakon Sunčevog sistema - koji je nastao pre 4.567 milijardi godina - Mars je imao čvrstu koru koja je bila pogodna za nastanak okeana i života", rekao je Bizaro.
Ti rezultati se mnogo razlikuju od "postojećih modela po kojima je solidifikacija planete trajala 100 miliona godina", rekao je.
"Ovi novi podaci znatno proširuju vremenski okvir u kojem je moglo biti života na Marsu", dodao je.
Crna lepotica, otkrivena 2011. godine, težila je 319,8 grama. Gram se prodavao po 10.000 evra, dodaje Martin Bizarro.
Danski muzej je kupio 44 grama od kojih je pet zdrobio kako bi mogao izdvojiti pet cirkona za analizu.