Još
Dodatno

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Misija Džuno se nastavlja: Šta nam otkrivaju najnovije slike Jupiterove crvene mrlje izbliza

Naučnici se nadaju da će ove fotografije moći da im pomognu da bolje istraže jednu od najpoznatijih oluja u Sunčevom sistemu.

  Izvor: Foto: Twitter

Pre dva dana, ponovo je krenula da otkriva tajne najveće planete u Sunčevom sistemu preletevši iznad velike crvene mrlje.

Na samo 9012.32 km iznad grimizne površine, letelica je videla turbulentne zamagljene oblake i male, vrtoglave oluje. 

„Vau, promenilo se od slika Galilea pre 20 godina. Mnogo interesantnih detalja možemo da uporedimo sa prethodnim slikama“, rekla je Ejmi Simon iz Nase.

Jupiterova zamućena, crvena mrlja je bujica zaista šekspirovskih razmera, a interesantno je da ove oluje tutnjaju neprestano vekovima, čineći temperature vazduha neverovatno visokim. 

Tajne svemira:12 neobičnih činjenica koje možda niste znali o Sunčevom sistem

Na drugim planetama, oluje ovih razmera dolaze i odlaze prilično brzo: Neptunova Velika tamna pega koja je uočena 1989. godine nestala je do 1994. godine, oluja na Saturnu koja se pojavila 2010. godine i porasla u rep koji je kružio oko cele planete, nestala je sledeće 2011. godine.

Zapanjujuće je zamisliti da će ova jupiterska vatra krasiti lice naše najveće planete zauvek, ali u poslednjih 150 godina, Velika crvena mrlja se smanjivala.

Nova otkrića na Jupiterovom satelitu:Šta je NASA videla na Evropi?

Komentari 0

Vaš komentar je uspešno poslat i postaće vidljiv čim ga naši administratori odobre.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Najnovije

Priroda

Nauka