Naučnici se nadaju da će ove fotografije moći da im pomognu da bolje istraže jednu od najpoznatijih oluja u Sunčevom sistemu.
Prošlo je 53 dana otkad nam je letelica Džuno pružila pogled na Jupiterove polove i otkrila da je njegovo magnetno polje jače nego što smo mislili.
Pre dva dana, ponovo je krenula da otkriva tajne najveće planete u Sunčevom sistemu preletevši iznad velike crvene mrlje.
Na samo 9012.32 km iznad grimizne površine, letelica je videla turbulentne zamagljene oblake i male, vrtoglave oluje.
„Vau, promenilo se od slika Galilea pre 20 godina. Mnogo interesantnih detalja možemo da uporedimo sa prethodnim slikama“, rekla je Ejmi Simon iz Nase.
Perijove 07 @NASAJuno Great Red Spot https://t.co/8V0hwzJC9Upic.twitter.com/c28NntorRC
— Seán Doran (@_TheSeaning) July 12, 2017
Jupiterova zamućena, crvena mrlja je bujica zaista šekspirovskih razmera, a interesantno je da ove oluje tutnjaju neprestano vekovima, čineći temperature vazduha neverovatno visokim.
Tajne svemira:12 neobičnih činjenica koje možda niste znali o Sunčevom sistem
Na drugim planetama, oluje ovih razmera dolaze i odlaze prilično brzo: Neptunova Velika tamna pega koja je uočena 1989. godine nestala je do 1994. godine, oluja na Saturnu koja se pojavila 2010. godine i porasla u rep koji je kružio oko cele planete, nestala je sledeće 2011. godine.
I’m seeing spots! Check out #Jupiter’s #GreatRedSpot in these stunning citizen scientist-processed #JunoCam images https://t.co/FWLvPvIG9hpic.twitter.com/ej2bI9NlDK
— NASA's Juno Mission (@NASAJuno) July 12, 2017
Zapanjujuće je zamisliti da će ova jupiterska vatra krasiti lice naše najveće planete zauvek, ali u poslednjih 150 godina, Velika crvena mrlja se smanjivala.
Nova otkrića na Jupiterovom satelitu:Šta je NASA videla na Evropi?