Na dan kada počinje jednomesečno poravnanje Merkura, Venere, Marsa, Jupitera i Saturna istražujemo da li je moguće da se to dogodi sa svim planetama našeg solarnog sistema.
Veliki je broj prikaza Sunčevog sistema kao kao planeta poređanih u istu ravan, ali je verovatnoća da tako nešto vidimo u svemiru veoma niska.
Razlog za to su smer i nagib orbite planete, pa je gotovo nemoguće da se sve planete poređaju u savršenu liniju. Poslednji put su se makar našle u istom delu neba pre više od hiljadu godina, 949. godine, a to će se ponoviti tek 56. maja 1492. godine, objašnjava Science Focus.
Otkrijte: 6 kosmičkih fenomena koje ćemo posmatrati u 2016.
Međutim, na oko 50 godina najsjajnije planete poređaju se tako da, posmatrajući noćno nebo, možemo steći utisak da su u manje-više istoj ravni.
Ne treba brinuti da takva pozicija planeta može da ima nepovoljan gravitacioni efekat – dejstvo ovakvog položaja na gravitaciju Zemlje je zanemarljivo. Štaviše, pojedina poravnanja mogu biti i korisna. Tako je sedamdesetih godina prošlog veka NASA iskoristila poravnanje nekolicine planeta da pošalje svemirske sonde kako bi odjednom istražila Jupiter, Saturn, Uran i Neptun.