Ove godine razvijeno je nekoliko zanimljivih načina da nastavimo svoj uobičajen način života bez ugrožavanja planete.
„Mi ovde rešavamo probleme, pa ne postoji ništa bolje od velikog izazova“, rekao je nedavno Robert Armstrong, direktor Energetske inicijative Masačusetskog tehnolioškog instituta, i dodao da je za MIT borba protiv klimatskih promena prioritet.
Na sličan način razmišljaju brojne važna naučne institucije i kompanije, zahvaljujući čemu je sve više tehnoloških proizvoda koji ne štete Zemlji emitujući štetne gasove. Reč je o stvarima koje upotrebljavamo svakodnevno, pa bi to mogao biti još jedan dobar način i one koji nisu spremni za odricanja ubedimo da svi možemo učestovati u najvažnijoj misiji čovečanstva do sada: borbi za spas Zemlje.
Električni automobili s opcijom autopilota
Stručnjaci smatraju da ovi automobili mogu da smanje broj saobraćajnih nesreća i sačuvaju mnogo energije efikasnijim izborom ruta. Neki od njih funkcionišu tako što se u potpunosti sami kreću, a neki samo delimično.
Hoćemo li u budućnosti živeti u ekološkim kapsulama?
Vozila s pogonom na gorive ćelije
Vodonik se smatra alternativnim gorivom budućnosti – on se možete dobiti iz brojnih osnovnih izvora energije, a lako se skladišti i prenosi. Još jedna prednost je i to što vozila s pogonom na vodonične gorive ćelije smanjuju potrošnju fosilnih goriva, ne emituju ugljen-dioksid i druge štetne gasove, a izuzetno je praktičan.
Očekuje se da jedan takav automobil – „Mirai“ uskoro stigne u nekoliko evropskih zemalja, nakon što se ove godine pojavio u Kaliforniji. Ovaj model samo jednim punjenjem rezervoara može da pređe oko 500 kilometara, što je više od bilo kog električnog automobila na tržištu – čak i od „Tesle“.
Pogledajte: Vredni slon zadao ljudima lekciju o ekologiji (VIDEO)
Talasi – pokreti za budućnost
Na obali Australije, u godini na izmaku pokrenut je prvi projekat za stvaranje energije ispod vode, što ga čini zaštićenim u slučaju oluja. Njegov pokretač je Carnegie Wave Energy, a reč je o tehnologiji koja je razvijana decenijama. Bove, vezane za pumpe na morskom dnu, pomeranju s talasima i pokreću trubine koje stvaraju struju za 2.000 domova!
U decembru 2015, pokrenut je još jedan sličan projekat na australijskoj obali – u njega je BioPower Systems uložio čak 21 milijardu američkih dolara.
Otkrijte:Genijalan ekološki izum (VIDEO)