Jupiter je možda zbrisao drevne svetove sa mape našeg Sunčevog sistema, smatraju američki astronomi. Kako je to izgledalo?
Poput kosmičke kugle za razbijanje, Jupiter se možda njihao duž unutrašnjeg solarnog sistema pre nekoliko milijardi godina, uništavajući novorođene zemljolike planete. Iznenađujuće novo otkriće možda omogući rešavanje dugogodišnje misterije - zašto je naš Sunčev sistem toliko drugačiji od drugih.
U našoj galaksiji, barem, nalaze se svetovi veći od Zemlje, koji orbitiraju blizu naše zvezde. Međutim, u našem solarnom sistemu ima iznenađujuće malo planeta blizu Sunca.
"Naš solarni sistem deluje neobično", rekao je Gregori Laflin, astronom s Univerziteta "Santa Kruz" u Kaliforniji.
Prema Laflinu i njegovom timu, tek rođene super-Zemlje možda su prvobitno naseljavale unutrašnji solarni sistem - grleći Sunce, baš kao što lovci na egzoplanete otkrivaju da je uobičajeno oko zvezda širom Mlečnog puta. Tim veruje da su se Zemlja i njeni stenoviti susedi formirali od ostataka gradivnih blokova planeta dugo nakon razbijanja kojim je Jupiter uništio te velike planete blizu Sunca.
Kako je Jupiter naišao jurišajući ka unutrašnjem solarnom sistemu u onome što teoretičari nazivaju "Velika taktika", niz smrtonosnih gravitacionih sila navodno je izazvao niz kataklizmičnih sudara među drevnim stenovitim svetovima kako su njihove orbite počele da se preklapaju. "To je ista stvar zbog koje brinemo kada se sateliti uništavaju u nižoj Zemljinoj orbiti. Ostaci bi počeli da se sudaraju sa ostalim satelitima i imali bismo rizik od lančane reakcije. Naš rad ukazuje da bi Jupiter stvorio upravo takvu kaskadu sudara u unutrašnjem Sunčevom sistemu", navodi Laflin.