Još
Dodatno

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

3D rekonstrukcija otkriva kako je Akropolj izgledao u „zlatno doba“

Zaštitni znak Atine – „grad na brdu“ – jedna je od najlepših i najposećenijih drevnih građevina na svetu. Kako je Akropolj izgledao pre mnogo vekova?

  Izvor: Foto: YouTube/Printscreen

Brdo na kojem se nalazi bilo je naseljeno od 4. milenijuma pre nove ere, ali u Perikleovo doba, odnosno u petom veku pre naše ere dobio je svoj prepoznatljiv izgled kada su izgrađene najznačajnije građavine od kojih najveću slavu nosi Partenon - simbol savršene proporcije i antičkog ideala lepote.

Možda će vas zanimati i:

Rani naseljenici su, radi odbrane, birali uzvišeno zemljište, najčešće brdo sa strmim stranama, i ta rana utvrđenja su u mnogim delovima sveta postala središte velikih gradova koji su se razvijali u podnožju.

Od Perikleovog doba - tokom cele antike i srednjeg veka - Akropolj je pretrpeo brojne pljačke i razaranja. Mnogi osvajači odnosili su ili uništavali drevne spomenike, a najveću štetu nanele su Osmanlije, koji su Partenon pretvorili u oružarnicu, i Britanska imperija, čiji su "arheolozi" izneli najvrednija blaga i odneli ih u Veliku Britaniju.

Sada, uz pomoć 3D kompjuterske tehnologije, tim sastavljen od arhitekata, dizajnera, istoričara i arheologa rekonstruisao je centar drevne Atine kako je izgledao u "zlatno doba".

Zaštitni znak Atine – „grad na brdu“ – jedna je od najlepših i najposećenijih drevnih građevina na svetu. Kako je Akropolj izgledao pre mnogo vekova?
Izvor: YouTube

Možda će vas zanimati i:

Komentari 0

Vaš komentar je uspešno poslat i postaće vidljiv čim ga naši administratori odobre.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Najnovije

Priroda

Nauka