Još
Dodatno

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ona je pre Lejdi Di nosila nadimak 'Princeza naroda' - iako je volela luksuzan život, žurke i izazivala skandale

Identitet ove princeze je u velikoj meri nepozat i pored nekadašnjeg statusa miljenice, ali i činjenice da je ona prababa kraljice Elizabete II, odnosno čukunbaba kralja Čarlsa III.

 Debela Meri.jpg Izvor: Wikimedia Commons (Public Domain)

"Princeza naroda" nije nadimak koji je izmišljen za vreme Lejdi Di, jer je svega par decenija pre nje postojala još jedna žena iz britanske kraljevske loze koja je ponela ovu titulu. U pitanju je princeza Meri Adelajd od Kembridža, koja je ostala poznata po svom dobrotvornom radu, ali i po izgledu i načinu života koji je podrazumevao luksuzne zabave i skandale.

"Debela Meri" se udaje za zgodnog oficira

Rođena 1933. godine u Hanoveru, gde je njen otac i vojvoda od Kembridža, Adolf, bio u službi kralja Džordža IV i Vilijama IV kao vicekralj. Stoga je nemački bio maternji jezik među njom i njenim najbližim članovima porodice, a bavljenje filantropijom jedna od pasija. 

Sa 33 godine, Marija se udala za princa i austrijskog oficira Franju od Teka. Tadašnji zli jezici su govorili da par nema šanse da uspe, jer je on - iako niskog ranga u aristokratskim krugovima - bio izuzetno zgodan, dok je ona imala prekomernu težinu, zbog koje je stekla nadimak "Debela Meri".

Međutim, ispostaviće se da je ovo bio srećan i skladan brak, para sličnog ukusa koji je postao poznat kao vojvoda i vojvotkinja od Teka. Vremenom su dobili četvoro dece: princezu Mariju koja će kasnije postati kraljica supruga i baba kraljice Elizabete II, princa Adolfa, princa Franju i princa Aleksandra. 

Princeza Meri i njen suprug Franjo živeli su nekoliko godina u Vajt Lodžu u Ričmond Parku i Kesingtonskoj palati u Londonu. Iako je ovaj privid odavao pogrešan utisak da pripadaju visokoj aristokratiji, istina je bila da je par živeo daleko iznad svojih mogućnosti. Vojvoda i vojvotkinja od Teka vodili su prilično raskošan način života i na kraju su pobegli iz zemlje da bi izbegli kreditore kod kojih su se zadužili. 

Naime, kako su se troškovi samo gomilali, 1883. godine Tekovi su pobegli iz Velike Britanije i lutali od jednog do drugog rođaka u Nemačkoj i Austriji, da bi se u jednom trenutku skrasili u Firenci.

Nakon dve godine, par se vraća kući

Međutim, njihova ekstravagancija nije mnogo uticala na položaj Tekovih na dvoru. Poznato je da je kraljica Viktorija posebno volela najstariju ćerku para, princezu Meri. Stoga ne čudi da je verila za svog unuka princa Alberta Viktora, najstarijeg sina Edvarda VII i njegove supruge Aleksandre.

Ali kako je on iznenada preminuo od upale pluća usled pandemije gripa sa samo 28 godina, kraljica Viktorija je ubedila Meri da se uda za njegovog brata - princa Džordža. Što se i desilo u maju 1893. godine, ali njena majka Meri Adelajd nikada neće doživeti da vidi ćerku kako postaje princeza od Velsa ili kraljica jer je umrla 27. oktobra 1897. godine nakon hitne operacije. 

Meri od Teka je postala ključna figura u kraljevskoj porodici, jer je na mnogo načina uticala na to kakvi su Vindzori danas. Pored toga što je ona čukunbaba kralja Čarlsa III, njena kolekcija nakita je jedna od najlepših i dragocenijih, zbog čega se danas nalazi u kraljevskoj riznici. 

Možda će vas inetersovati i:

Komentari 0

Vaš komentar je uspešno poslat i postaće vidljiv čim ga naši administratori odobre.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Najnovije

Priroda

Nauka