Uz pomoć DNK analize, forenzičari su uspeli da rekonstrušu izgled čoveka za koga se pre 150 godina mislilo da je vampir.

PRILIKOM ISKOPAVANJA 150 godina starog groba u Konektikatu, istraživači su otkrili skeletni ostatak muškarca koji im je privukao pažnju zbog neobičnog položaja u koji je bio postavljen. Naime, sve je ukazivlao da su njegove kosti bile iskopane i dislocirane tako da "ne može da ustane iz groba" - što sugeriše da su njegovi savremenici mislili da je on vampir. Iako danas oni pripadaju samo izmišljenim pričama, naučnici su rešili da iskoriste prednost moderne medicine i tehnologija i rekonstruišu izgled pokojnika.
Forenzičar Elen Grejtek je objasnila da su butne kosti u jednom trenutku postavljene preko gudnog koša, jer se verovalo da na taj način pokojnici ne mogu da ustanu iz groba i napadaju žive. Stoga su ona i njene kolege rešile da ekstrahuju drevnu DNK iz ostataka i pokušaju da rekonstruišu kako je izgledao život čoveka za koga su njegovi savremenici mislili da je vampir.
Nakon izvršenih DNK analiza, forenzičari iz Parabon NanoLabs i Laboratorije za identifikaciju DNK oružanih snaga Sjedinjenih Država, zaključili su da je on u vreme smrti imao oko 55 godina i da je bolovao od tuberkuloze. Takođe, utvrđeno je da je pokojnik poznat i kao JB55 verovatno imao svetlu kožu, smeđe oči, smeđu ili crnu kosu i pege po licu, kako stoji u saopštenju.
Kada su rezultate uporedili sa genealoškom bazom podataka, utvrdili su da je JB55 zapravo čovek po imenu Džon Barber. A da je njegov nadimak JB55 sa kovčega u stvari zasnovan na inicijalima i starosti u trenutku smrti. Rekonstruisano lice, siromašnog farmera koji je umro od tuberkuloze je objavljeno u sklopu konferencije Međunarodnog simpozijuma o ljudskoj identifikaciji.