Mumija koju su naučnici otkrili još pre čestrdeset godina u crkvi u Napulju, sada, uz pomoć savremene tehnologije otkriva tajne zaraznih bolesti iz perioda renesanse.

Niko od naučnika nije očekivao da će pronaći i uspešno izolovati genom bakterije ešerihije koli dok su vršili istraživanja mumificiranih ostataka napuljskog plemića koji je preminuo 1586. godine, rekao je genetičar i glavni autor studije Džordž Long.
Naučnik je dodao kako smatra da će ovo otkriće pomoći budućim istraživanjima ove bakterije, koja je vremenom postala otporna na antibiotike i u modernom dobu izaziva "tihu" epidemiju.
Na pravom tragu
Tokom proučavanja crkve Svetog Domenika Mađorea u Napulju 1983. godine, naučnici su otkrili mumificirane ostatke italijanskih plemića iz perioda renesanse. Skoro četrdeset godina kasnije, tim naučnika sa Univerziteta Mekmaster u Kanadi rešio je da uz pomoć savremenih analiza detaljnije ispita jednu od mumija - Đovanija d'Avalosa, za koju su znali da je patio je od hronične upale žučne kese izazvane kamenom u žuči.
Poznato je da bakterija Escherichia colimože da dovede do infekcija organa koji doprinose proizvodnji i transportu žuči i da može da izazove stvaranje kalcijumove soli - što je prema tvrdnjama naučnika prvi korak ka formiranju kamena. Naučnici su rešili da detaljnije ispitaju ostatke ovog plemića u cilju rekonstrukcije genoma bakterije.
Prema njihovim tvrdnjama uspeli su da izoluju nekontaminiran fragmente ciljane bakterije i rekonstruišu njen prvi drevni genom. Međutim, istraživački tim je objasnio da potpuna evoluciona istorija za sada ostaje misterija, kao i deo koji bi mogao da ukaže na to kada je stekla otpornost na antibiotike.
Čuvena bazilika
Bazilika Svetog Domenika Mađorea je jedna od najvažnijih i najvećih crkvi u celom Napulju. Istorijski izvori navode da su u ovoj opatiji studirali neki od najvećih italijanskih umova, kao što su humanista Đovani Pontano i filozofi Đordano Bruno i Tomazo Kampanela.
Jedan od najimpresivnijih delova crkve je sakristija - sporedna prostorija, u kojoj je nađeno 38 drevnih kovčega sa telima aragonskih prinčeva i napuljskih plemića, koji su umrli tokom XV i XVI veka.
Njihovi kovčezi su bili presvučeni svilom, brokatom i drugim skupocenim materijalima. A mumije pronađene u njima su jedinstvene ne samo zbog dobre očuvanosti tela, več i zbog slave pokojnika čiji životi su dobro dokumentovani. Ovo je naučnicima pružilo izvanrednu mogućnost za poređenje paleopatoloških i istorijskih podataka.
Studija je objavljena u časopisu Communications Biology.