Pre nešto više od 2000 godina Isus je pregazio Galilejsko jezero, kaže Biblija. Danas to i ne bi bilo neko čudo...
Galilejsko jezero najveći je izraelski slatkovodni rezervoar i najprivlačnije mesto hršćanskih hodočasnika nakon Jerusalima.
Izrael rešenje vidi u desalinizaciji, u čemu je najbolji na svetu. Planira da udvostruči količinu mediteranske slane vode koju će desalinirati i pola te količine cevovodima dopremiti do 75 kilometara udaljenog Galilejskog jezera.
“To ćemo učiniti kako bismo spasli našu prirodu, borili se protiv razornog efekta globalnog zagrevanja po Galilejsko jezero, ali i da bismo stvorili vrlo važan sistem snabdevanja vodom za Izrael”, rekao je ministar energetike Juval Stajnic, u čiji resor spada i vodosnabdevanje.
Priznajući važnost Galilejskog jezera za hriršćane jer je tu Isus po Evanđelju napravio nekoliko čuda, Stajnic se našalio: “Ako se vrati, mi ćemo se pobrinuti da mu još jednom uspe hodanje po vodi”.
Pogledajte i Izrael: Pronađene kapije Golijatovog grada?!
Aktivisti za zaštitu okoline pozdravljaju planove izraelske vlade. Nivo vode je pao za šest metara od 2004. godine, kada je jezero poslednji put bilo puno. Možda ga još samo nedelje dele do prelaska “crne linije” – 214,87 metara ispod nivoa mora, kada nastaje rizik nepovratnog zagađenja i promene pritiska iz sedimenata.
Izraelci se nadaju da će zimske kiše da spree katastrofu pre nego što sledeće godine stigne prva destilovana voda.
Izrael u Galilejsko jezero godišnje planira da upumpa 120 miliona kubika vode. Stajnc se nada da će vlada pristati na utrostručenje te količine, a to bi potpuno napunilo jezero do 2026. godine.
Pogledajte i Napravljen prikaz lica Isusa Hrista drugačiji od svih ranijih
Potrošačima će zbog toga pomalo da poraste cena vode, kako bi se vratio deo troška od 622 miliona dolara za potrebnu infastrukturu.
Ali pošto prognostičari najavljuju vlažnu zimu, a sledeće godine su i parlamentarni izbori, neki brinu da će Galilejsko jezero ponovno da bude zanemareno.