Prošlo je više od sedam decenija otkako su Ana Frank i njena porodica uhapšeni u svom skrovištu u Amsterdamu, a mnogi istoričari su dugo verovali da su otkriveni zbog izdaje. Ipak, izgleda da se priča nije baš tako odvijala...
Dugo se verovalo da je porodica Ane Frank izdata, nakon čega su ih pripadnici Gestapoa iz okupiranog Amsterdama odveli u koncentracioni logor Bergen-Belzen u Nemačkoj. Međutim, novi dokazi ukazuju na to da porodica uopšte nije izdata.
Istoričari još uvek analiziraju događaje od 4. avgusta 1944. godine, kada su Ana i još sedam drugih Jevreja, sa kojima se njena porodica skrivala više od dve godine, uhapšeni i odvedeni u koncentracione logore. Međutim, prethodno previđeni tragovi u Aninom dnevniku pomogli su da se pokrene nova teorija o tome šta se zaista dogodilo tog dana.
Pročitajte i Priča o čoveku koji je dobrovoljno otišao u Aušvic
Racija u ulici Prinsengraht 263, tog kobnog 4. avgusta 1944. godine, završila se slanjem svih osmoro pronađenih Jevreja u koncentracioni logor u tada okupiranoj Poljskoj. Rat je od cele porodice preživio samo Anin otac Oto, dok je ona preminula u logoru Bergen-Belsen 1945. kada je imala samo 15 godina. Nacisti su poraženi samo nekoliko nedelja nakon njene smrti.
#FactOfTheDay#WednesdayWisdom#AnneFrankpic.twitter.com/Egko5oCA76
— Anne Frank Trust (@AnneFrankTrust) July 27, 2016
U njenom dnevniku spominju se hapšenja dvojice ljudi koji su ilegalno delili kupone za hranu, a čija je firma bila smeštena u istoj zgradi. Ove ilegalne aktivnosti mogući su razlog za sudbonosnu raciju.
Pročitajte i Hrabro srce Irene Sendlerove: Heroina koja je tokom Holokausta spasla 2.500 dece (VIDEO)
Analizom policijskih izveštaja i sudskih dokumenata takođe je otkriveno da policija koja je otkrila Anu i ostale u skrovištu nije bila zaposlena na traženju Jevreja, već su se bavili slučajevima koji su uključivali novac, vrednosne papire i nakit. Osim toga, u objektu su se zadržali više od dva sata, što je mnogo duže nego što bi trebalo za hapšenje skrivenih osoba u aneksu zgrade.
Otkrijte i Kako je izgledao jedan dan u Aušvicu?
Nikada nije stvarno utvrđeno da je neka osoba izdala Annu Frank i njenu porodicu nacistima.