U vijetnamskom selu Suoj Ko u blizini Hanoja, lokalno stanovništvo koristi tehniku iz XIII veka koja predstavlja specifičan vid umetnosti.
Naime, papir Dó, koji se ovde proizvodi, pravi se kore drveta Rhamnoneuron balansae, poznatoj po tome što je izuzetno bogata celulozom. Reč je o grmu iz porodice Thymelaeaceae, koji se može pronaći na zapadu Vijetnama i u kineskoj provinciji Junan.
SaznajteZašto papir vremenom požuti?
Stoga proizvodnja papira Dó nije karakteristična samo za Suoj Ko, već se nekoliko sela bavi ovom umetnošću.
Stari recept
Kora ovog drveta se, otkrivaju stanovnici ovog sela, natapa u krečnoj vodi oko tri meseca, sve dok ne omekša toliko da se razdvoji od pulpe. To je tajna predaka koju su današnji majstori uspeli da podignu na sasvim drugi nivo – umesto tri meseca, to danas traje 24 sata. Potom se pulpa ravna dok njeni slojevi formiraju listove papira. Nedeljama zatim, oni se suše pod sunčevom svetlošću, a rezultat je gotovo neverovatan: papir mekan na dodir i očaravajućeg izgleda, koji fascinira sve koji su ga ikada dodirnuli.
Verovali ili nePapir debljine svemira (VIDEO)
Zanimljivo, on je otporan na vlagu, privlači termite znatno manje nego što biste očekivali, a mastilo se ne izliva papiru Dó. Najinteresantnije od svega je to što, koliko je poznato, on može da traje najmanje osam stotina godina.
Zahvaljujući svojoj dugovečnosti, ovaj papir ima važnu ulogu u narodnoj tradiciji i kulturi u Vijetnamu, a posebno u slikarstvu. Takođe, brojne tajne prošlosti ispisane su upravo na papiru Dó.