Još
Dodatno

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Priča o Moneovim lokvanjima: Put ka savršenstvu forme i boje, dug tri decenije

Impresionizam je dobio ime po jednoj njegovoj slici "Impresija, rađanja sunca", ipak, ono po čemu će najviše ostati upamćen ovaj slikar rođen 14. novembra 1840., jesu njegova dela inspirisana lokvanjima - tačnije njih preko 250.

 Moneovi lokvanji-0711113682.jpg Izvor: Heritage-Images / Topfoto / Profimedia

14. novembra 1840. rođen je Кlod Mone, jedan od velikih slikara i začetnika  impresionizma. Iako je svoj razvojni put započeo kao figuralni slikar: "Doručak na travi" ili "Japnaka sa lepezom", u jednom trenutku je odlučio da se posveti pejzažima i uveo revoluciju u slikanje. 

"Lokvanji" su kolekcija od oko 250 slika, koje je Mone stvarao tokom 30 godina u bašti Živernija, imanja koje je kupio za svoju porodicu i gde je izgradio ribnjak sa egzotičnim biljkama. Ova serija slika za njega je postala svojevrsno utočište i likovna terapija u vremenu sukoba i turbulencija tokom Prvog svetskog rata.

Slikao ih je u različito doba dana i u različito doba godine, i oni spadaju u jednu od najbrojnijih grupa u istoriji umetnosti kada je ista tema u pitanju. Кako je stario, njegovi radovi su postajali sve apstraktniji, a lokvanja su mu dala priliku da pojednostavi svoj stil i da se fokusira na formu i boju.

Pred kraj svog 86. godina dugog života je sanjao "nešto što je nemoguće naslikati - vodu sa travom koja se talasa u dubini". Ovo je rezultiralo time da njegov kolegaEduard Mane nazove "Rafaelom vode".

Možda će vas interesovati i:

 BONUS VIDEO:

Pogledajte

00:33
Slikanje
Izvor: instagram/kaja_zutic
Izvor: instagram/kaja_zutic

Tokom Prvog svetskog rata, slikar se sklonio na svoje imanje u Živerniju i u velikoj meri se posvetio svom vrtu lokvanja. Ova serija slika za njega je postala svojevrsno utočište i likovna terapija u vremenu sukoba i turbulencija.

Komentari 0

Vaš komentar je uspešno poslat i postaće vidljiv čim ga naši administratori odobre.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Najnovije

Priroda

Nauka