Dom Jevrema Grujića u Beogradu, u Svetogorskoj ulici 17, spomenik je kulture od visokog značaja, prva zgrada zaštićena od strane Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda i jedina članica Evropskog udruženja istorijskih ...
Zgradu je podigao istaknuti srpski državnik i diplomata, predvodnik moderne Srbije, Jevrem Grujić, za svoju porodicu 1896. godine. Kuća je urađena prema projektu arhitekte Milana Kapetanovića u duhu francuskog neobaroka i neorenesanse.
Pogledajte i Čuvar neizmernog blaga srpske kulture: Upoznajte prošlost našeg naroda u Etnografskom muzeju
Jevrem Grujić bio je državnik čijom zaslugom je donet Prvi zakon o Narodnoj skupštini 1858. godine, koji se smatra osnovom moderne demokratije. Bio je najznačajnija figura Svetoandrejske skupštine i pokretač srpskog liberalizma, koji je aktivno učestvovao u odlučujućim političkim događajima Srbije. Pripadao je prvoj generaciji državnih stipendista na Sorboni. Prozvani „parizlije“, bili su deo intelektualne elite i nosioci evropske kulture u Srbiji 19. veka. Po povratku iz Francuske zajedno sa građanskim intelektualcima formirao je liberalnu struju, preteču budućih organizovanih političkih stranaka. U dugoj političkoj karijeri više puta je bio ministar i diplomatski predstavnik Srbije u Londonu, Parizu, Carigradu i Briselu.
Oživite priču o zemlji koje više nema u virtuelnoj šetnji kroz Muzej Jugoslavije
ZANIMLJIVOSTI
- U Domu Jevrema Grujića je 1912. tajno potpisan savez sa Bugarskom.
- Posle Velikog rata, u zgradu je smešteno Belgijsko poslanstvo.
- Na ovoj adresi, 1967. otvorena je i prva diskoteka u Beogradu, Diskoteka kod Laze Šećera.
Današnji potomci Jevrema Grujića, Lazar Šećerović i Aleksandar Conić, došli su na ideju o osnivanju Muzeja Jevrema Grujića, kako bi bogatu srpsku istoriju i porodičnu tradiciju otrgli od zaborava i predstavili je našoj javnosti.
Saznajte koji svoj izum je Tesla posvetio Jovanu Jovanoviću Zmaju
Muzej je otvoren za javnost 16. septembra 2015. godine, a ovo su samo neki od eksponata koji se tamo mogu videti: