Tradicionalne japanske pagode, za razliku od mnogobrojnih zgrada i kuća, iz godine u godinu prkose čestim zemljotresima i ostaju „čvrsto na zemlji“. Kako je to moguće? U čemu je njihova tajna?

Godinama niko nije mogao da razume kako u Japanu, seizmološki jednoj od najaktivnijih zemalja sveta, moderne zgrade nestaju sa lica zemlje pod njenim potresima dok tradicionalne pagode ostaju netaknute. Zapisi pokazuju da su samo dve ovakve građevine srušene tokom zemljotresa u proteklih 1.400 godina.
Pagode predstavljaju indijske, kineske, korejske i japanske kultne građevine od kamena ili drveta. To su budistički hramovi nalik tornju, obično kružne osnove. Toji pagoda je najviša i visoka je 41 metar. Sagrađena je pre oko 400 godina i preživela je veliki broj snažnih zemljotresa i oluja. Katastrofalni Hanshin zemljotres koji je pogodio Japan 1995. godine, odneo je oko 6.400 života, srušio autoputeve, spljoštio poslovne prostorije i opustošio grad. Ipak, ostavio je veličanstvenih pet spratova Toji pagode.