Svakog 16. januara uveče, na ulice izlaze jahači koji svoje konje navode u vatru jer veruju da će se oni na ovaj način zaštiti od bolesti i zlih sila.

SREDINOM januara stanovnici jednog malog mesta u Španiji, San Bartolomeo de Pinaras, svake godine izvode smeo običaj koji vuče korene 500 godina unazad. Reč je o festivalu Las Luminarias tokom kog meštani jašu konje kroz buktinje.
Tradicija se već vekovima održava na dan svetog Antonija Velikog, 16. januara, a meštani tvrde da je nastao u srednjem veku kako bi se konji - koji su nekada obolevali od tada nepoznatih bolesti i umirali u velikom broju - pročistili i na ovaj način zaštitili tokom sledeće godine.
Tradicija koju osporavaju aktivisti za zaštitu životinja
San Bartolome de Pinares je malo mesto u blizini Madrida koje broji svega nekoliko stotina meštana, međutim svaki put kada se održava festival on privuče brojne turiste i stanovništvo okolnih gradova, koji na ovom neobičnom festivalu gledaju jahače koji usmeravaju svoje konje ka vatri. Iako zvaničan program traje do ponoći, svi prisutni slavlje nastavljaju uz hranu i piće do ranih jutarnjih časova.
Danas ova tradicija izaziva brojne kritike aktivista za zaštitu životinja, jer kako tvrde ovakvi običaji štete konjima koji zbog vatre i gustog dima neretko stradaju. Zbog toga su neka od udruženja u Španiji ove godine podnela zahtev da se umesto vatre koristi samo dim, prenose agencije.
Kako su kritike postajale sve glasnije, oglasio se i gradonačelnik koji je rekao da se na licu mesta nalaze veterinari koji su uvek tu da pomognu. Meštani tvrde da su životinje navikle na ovaj običaj i da im ne smeta.
Pogledajte u galeriji kako to izgleda: