Portparol dvorca Arundel je rekao da su ukradene stvari od "neprocenjive istorijske vrednosti".
U petak uveče, 21. maja, iz zamka Arundel je ukraden vredan nakit - set zlatnih brojanica koje je nosila kraljica Meri od Škotske prilikom pogubljenja 1587. godine, kao i zlatni i srebrni predmeti u vrednosti od milion funti.
Pogubljenje kraljice Meri od Škotske
Od kako je zvanično postala kraljica sa samo devet meseci, nakon smrti njenog oca Džejmsa V kralja Škotske, život joj je ispunjen intrigama.
Bila je udata za francuskog kralja Fransoa II i do 1560. godine je živela u Francuskoj. Kada je Fransoa II preminuo, Marija se vratila u svoju zemlju i preuzela vlast.
Međutim, nakon porodičnog skandala i njene treće udaje za Džejmsa Hepberna, grofa od Botvela, kog narod nije podržavao, bila je prinuđena da abdicira u korist sina Džejmsa i pobegne u Englesku gde su je takođe čekale zavrzlame izazvane komplikovanim porodičnim odnosima i borbom za presto. Marija je imala podršku engleskih katolika da preuzme tron, na koji je imala pravo, zbog čega je svojoj rođaki Elizabeti I predstavljala pretnju.
Kraljica Elizabeta I nije imala naslednike, a Meri je imala pravo na englesku krunu, međutim - bila je katolkinja (Elizabetin otac, Henri VIII, protestant, je u svom testamentu zabranio Stjuartima nasleđivanje engleske krune) iz tog razloga Elizabeta I zatvarala je Meri po različitim zamkovima centralne Engleske više od osamnaest godina. (Pogledajte i: Zamak u kom je provela poslednje dane: Zavirite u srednjovekovni dvorac kraljice Marije I od Škotske)
Meri je 1586. godine uhapšena pod sumnjom da je učestvovala u Babingtonovoj zaveri. Sud ju je proglasio krivom i osudio je na smrt, odsecanjem glave. Pogubljenje je izvršeno februara 1587. godine.
Krađa nakita koji je nosila za vreme pogubljenja
Artefakti su odneti iz zamka u petak uveče, peneo je Bi-Bi-Si. Iz policija Saseksa Bi-Bi-Siju je rečeno da su lopovi ušli kroz prozor i razbili stakleni ormar da bi uzeli predmete.
Portparol dvorca Arundel je rekao da su ukradene stvari od "neprocenjive istorijske vrednosti".
#Heritagecrime#Theft from @ArundelCastle
— Sussex Heritage Community (@Sussex_Heritage) May 23, 2021
Items stolen include 1587 Rosary beads carried by Mary Queen of Scots at her execution.
"Unique artefacts of the Duke of Norfolk’s collection have immeasurably greater & priceless historical importance"https://t.co/seW3YBW2Ytpic.twitter.com/ScgVZ3of64
Ukradeni predmeti imaju značajnu novčanu vrednost, ali kao jedinstveni predmeti iz kolekcije vojvode od Norfolka, imaju neizmerno veću i neprocenjivu istorijsku važnost, izjavio je portparol zamka.
Možda će vas zanimati i: