Posle 16 vekova „Haenyo“ (u prevodu morska sirena) će otići u prošlost, jer su poslednje koje su ponele ovo kulturno bogatstvo Južne Koreje, a nemaju kome da ga prenesu.
Ronjenje u potrazi za morskim životinjskim carstvom čije se stanište nalazi duboko na dnu mora među kojima su sigurno najtraženije ostrige, morski krastavac, morski ježevi, raznovrsne školjke i lignje postala je tradicija u Koreji još u V veku nove ere, mada je to tada bila profesija u kojoj su muškarci dominirali.
Vremenom su ronioce zamenile njihove žene koje su dobile nazivHaenyo(u prevodu morska sirena) i potpuno preuzele primat nad ovom viševekovnom tradicijom na ostrvu Jeju u Južnoj Koreji.
Otkrijte i10 najzanimljivijih festivala na svetu
Posao ronioca nije nimalo lak! Haenyo žene morale su da se spuste i do 20 metara u ledenu hladnu vodu bez ikakve opreme, zadržavajući dah i više od 2 minuta. Kako je vremenom društvo napredovalo i ronilačka oprema se usavršavala, mnoge žene zamenile su svoje muže i postale glava kuće koja privređuje i donosi zaradu.
Foto: Profimedia
Današnje generacije mladih Korejki hrle na kopno kako bi se školovale i kako bi se ostvarile u mnogo modernijim profesijama od ove. Pre šest godina prosečna starost stanovništva na ostrvu bila je čak 70 godina, bez ijedne generacije žena koje bi hrabro i ponosno nasledila svoje pretke i sačuvale ovu dugu tradiciju.