Svi smo videli reklame, oglase i knjige koje nude igrice, slagalice i slične mozgalice uz obećanje da će nam nakon "moždanog treninga" mozak biti u savršenom stanju. Koliko istine ima u tome?
Bolesti poput demencije su zastrašujuće i milioni ljudi čine sve što mogu da ih preduhitre putem različitih igrica, ukrštenih reči i dr.
Pogledajte i: Umetnik kome je ustanovljen Alchajmer crtao autoportrete
"Kognitivni trening" danas je jedan od najtraženijih načina da poboljšamo rad mozga. Sve priče o tome kako su igrice i mozgalice osmišljene tako da poboljšaju memoriju, pažnju i da vežbaju mozak zvuče veoma impresivno i naučno dokazano.
Iako je važno ostati mentalno i fizički aktivan u kasnijim godinama života, postoji veoma malo dokaza da većina metoda za poboljšanje memorije koje se prodaju, uključujući i pilule, čine razliku. Zapravo, naučna zajednica je razbila ove privlačne mitove.
Pročitajte i: Zagađenje vazduha - uzrok razvoja ADHD-a kod dece?
Krajem oktobra Centar za dugovečnost u Stanfordu i berlinski Maks Plank Institut za ljudski razvoj okupili su mnoge vodeće kognitivne psihologe i neurologe sveta kako bi ispitali ove moždane igrice i programe. Potom je izdato saopštenje kojim se zaključuje: