Napadi na Jugoslaviju su trajali 78 dana bez prekida pri čemu je teško oštećena infrastuktura, privredni objekti, zdravstvene ustanove, medijske kuće, škole...
Izvor: mct / Zuma Press / Profimedia
Dvadeset četvrtog dana marta 1999. godine u 19 časova i 45 minuta NATO je započeo vazdušne napade na Saveznu Republiku Jugoslaviju.
Intervencija NATO-a je izvršena bez odobrenja Saveta bezbednosti zbog optužbi da srpske snage bezbednosti vrše etničko čišćenje kosovskih Albanaca. Neposredan povod za akciju bila su dešavanja u Račku i odbijanje jugoslovenske delegacije da potpiše Sporazum iz Rambujea.
Napadi su bez prekida trajali 78 dana pri čemu je teško oštećena infrastuktura, privredni objekti, zdravstvene ustanove, medijske kuće, škole...
Napadi su suspendovani 10. juna, nakon potpisivanja vojno-tehničkog sporazuma o povlačenju jugoslovenske vojske i policije sa Kosova i Metohije. Istog dana u Savetu bezbednosti je usvojena Rezolucija 1244. po kojoj SR Jugoslavija (Srbija) zadržava suverenitet nad Kosovom i Metohijom, ali ono postaje međunarodni protektorat pod upravom UNMIK-a i KFOR-a.
78 dana neprekidnih napada: NATO bombardovanje SRJ u fotografijama (FOTO)
Zgrada Generalštaba u Beogradu
Na fotografiji su ostaci međunarodnog putničkog voza Beograd-Solun uništenog tokom vazdušnog napada NATO-a. 12. aprila kada su NATO avioni bombardovali most na pruzi Leskovac-Vrane u južnom delu Srbije, bomba je pogodila voz. Prijavljeno je oko 10 mrtvih i 16 ranjenih.
Vojni garnizon u Vranju snimljen iz vazduha 7. aprila 1999. godine. Fotografija američkog Ministarstva odbrane.
Ostaci Varadinskog mosta na Dunavu u Novom Sadu
Snimak iz 10. aprila 1999. preuzet sa srpske televizije prikazuje stanovnike Novog Sada kako nose jugoslovenske zastave i penju se na luk jednog od gradskih mostova kako bi formirali živi štit i sprečili napad od strane NATO aviona.
Razaranja u Aleksincu 6. aprila. Bombe su pale između Doma zdravlja i tržnog centra. Najmanje 10 ljudi je ranjeno.
Američki bombarder B-52H baca tovar M117 bombi tokom vazdušnih udara na Jugoslaviju.
Građani Srbije plešu na krilu stelt F-117A borbenog aviona Vazduhoplovstva Sjedinjenih Američkih Država u nedelju, 28. marta 1999. godine, u Buđanovcima. Ovo je bio prvi put da je stelt avion srušen tokom borbenih dejstava.
Spomenik Milici Rakić, devojčici stradaloj tokom bobmardovanja Beograda 1999. godine.