Pre smrti Brunhilda Pomsel je ispričala koliko je bila važna Gebelsu i kako se spasila iz Hitlerovog berlinskog bunkera.

Brunhilda Pomsel je bila lična sekretarica i stenografkinja nacističkog ministra propagande Jozefa Gebelsa tokom Drugog svetskog rata i jedna od preživelih iz Hitlerovog berlinskog bunkera u kom je proveo poslednje dane.
Gebels je verovao Brunhildi pa je ona 1942. postala njegova lična sekretarica i to je bila do 1945. godine. Brunhilda Pomsel transkribovala je njegove reči u radne dokumente, pisma, zapise i dnevnik...
Brunhilda Pomsel je čak sedela blizu prvog reda, odmah iza šefove supruge, tokom jednog od najpoznatijih Gebelsovih govora, u berlinskom Sportpalastu 1943, nakon što su Rusi pobedili naciste kod Staljingrada.
"Nijedan glumac nije mogao tako da se transformiše iz civilizovane ozbiljne osobe u raskalašnog, razularenog čoveka", rekla je Pomsel jednom za "Gardijan" o Gebelsu. "U kancelariji je imao neku vrstu plemenite elegancije, a onda ga odjednom napolju vidite kao pobesnelog patuljka – jednostavno ne možete zamisliti veći kontrast."
U tom govoru iz 1943. Gebels je pozvao na "totalni rat" i aludirao na Holokaust. Međutim, Pomsel je kasnije rekla da nije znala za genocid koji je već bio u toku, u trenutku kada je radila za Gebelsa.
Ali jedno je sigurno: Pomsel je videla brutalnost nacista. Čak je i jedna od Pomselovih jevrejskih prijateljica, Eva Loventhal, nestala od ruku nacista.
"Cela zemlja je bila kao omađijana", rekla je Pomsel za Njujork tajms. "Mogla bih da kažem da me politika nije zanimala, ali istina je da je idealizam lako mogao da vas dovede do toga da vam slome vrat."
Poslednjih dana rata, Pomsel je bila u berlinskom bunkeru u kojem su povremeno bili smešteni nacisti, uključujući Gebelsa i Hitlera, koji su obojica izvršili samoubistvo. Brunhilda Pomsel je rekla da je osoblje bunkera zajedno postavilo džinovsku belu zastavu iz džakova sa hranom u znak predaje Rusima.
Kada su Rusi došli, Pomsel je priznala da je radila za Ministarstvo propagande i zbog toga odležala pet godina u ruskim zarobljeničkim logorima u blizini Berlina. Nakon puštanja na slobodu, radila je na radiju, nikada se nije udala i provela ostatak godina u Minhenu.
Brunhilda Pomsel, umrla je 27. januara 2017. u svom domu u Minhenu u 106. godini.