Još
Dodatno

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Neprocenjiv gubitak: U požaru uništen Nacionalni muzej Brazila

Veliki požar juče je zahvatio 200 godina star Nacionalni muzej u Rio de Žaneiru, jedan od najstarijih u Brazilu, a pretpostavlja se da je uništen ogroman broj artefakta, od arheoloških pronalazaka do istorijskih memorabilija.

  Izvor: Foto: REUTERS/Ricardo Moraes

Uništenje zgrade i kolekcija "neprocenjiv je gubitak za Brazil", rekao je u predsednik te zemlje Mišel Temer.

"Danas je tragičan dan za Brazil. Dvesta godina rada, istraživanja i znanja je izgubljeno", dodao je.

Zasad nema podataka o tačnim razmerama uništenja, kao ni o mogućim žrtvama ili povređenima. Portparol vatrogasaca je rekao da su neki eksponati iz muzeja spaseni, a da su vatrogasci uz pomoć zaposlenih u muzeju uspeli da sklone mnogo stvari iz tog zdanja.

Pogledajte i Stravične posledice požara u Grčkoj (FOTO)

Televizijski snimci požara, koji je buknuo u nedelju nakon što je muzej zatvoren za posetioce, pokazuju da je on izmakao kontroli tokom noći.

Požar, čiji uzrok još nije poznat, počeo je oko 19,30 sati po lokalnom vremenu, odnosno nešto iza ponoći po srednjoevropskom.

Muzej je osnovan 1818. a u njemu se nalazi nekoliko ključnih kolekcija, uključivo egipatsku kolekciju, grčko-rimske artefakte, paleontološku kolekciju u kojoj se nalazi i kostur dinosaurusa pronađen u regiji Minas Gerais kao i najstariji ljudski fosil pronađen u Brazilu. Muzej ukupno poseduje više od 20 miliona vrednih predmeta.

Pogledajte i U središtu vatre: 4 stvari koje bi trebalo da znate o požarima

Potpredsednik te institucije Luiz Duarte rekao je za televiziju Globo TV da je muzej godinama zanemarivan.

"Nikad ništa nismo dobili od vlade", kazao je. "Nedavno smo završili dogovor s državnom bankom za razvoj o velikoj investiciji, kako bismo konačno mogli obnoviti palatu, i, ironično, kako bismo postavili novi planirani sistem za zaštitu od požara".

Izvor: N1

Komentari 0

Vaš komentar je uspešno poslat i postaće vidljiv čim ga naši administratori odobre.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Najnovije

Priroda

Nauka