Kako bi se stiglo do načina na koji danas merimo vreme, kroz istoriju su se primenjivale najrazličitije metode. Pogledajte kako je tekao proces merenja vremena...
I pre nego što je napravio prvi časovnik, čovek je znao da meri vreme, a evo i na koji sve način:
- Oko 3000. godine p.n.e.
Praćenje godišnjih doba
Najveći broj oblika života ima manje ili više svestan "osećaj prosk vremena" u obliku prilagođavanja godišnjih doba.
- Oko 3000. godine p.n.e.
Pogledajte i Na koje je sve načine čovek brojao sate?
Vodeni satovi
Prvi uređaji za praćenje protoka kraćih vremenskih perioda bili su vodeni satovi, a vreme su merili pomoću prikupljanja kapljica vode u posudi.
- Oko 1500. godine p.n.e.
Sunčani satovi
Prvi put su korišćeni u starom Egiptu, a vreme merili praćenjem kretanja Sunčeve senke. Zbog razlike u putanji naše zvezde preko neba tokom godine nisu bili previše tačni.
- Od 3000. godine p.n.e. do 1200. godine
Mehanički časovnici
Sve složeniji časovnici počeli su da koriste mehanizme za upravljanje pritiskom vode - energijom kapljica koje padaju i njihovim oslobađanjem u istim, tačno određenim razmacima.
Pogledajte i Časovnik koji kasni samo sekundu na svakih 15 milijardi godina
- 1656. godine
Prvi sat sa klatnom
Holandski naučnik Kristijan Hajgens primetio je da se klatno određene dužine pričvršćeno u jednoj tački oko koje može da se okreće uvek klati tako da je vreme između dva najviša položaja isto, bez obzira na ugao između njih. Koristeći mehanizam sa tegovima kako bi se klatno neprekidno kretalo, stvorio je prvi veoma tačan časovnik.
- 17. i 18. vek
Geografska dužina
Ako bi moreplovci znali tačno vreme u matičnoj luci, znali bi i da odrede svoj položaj na planeti pomoću osmatranja sekstantom. Nedostatak tačnog časovnika koji može da radi na brodu, zadavao im je velike muke.
Saznajte i Zašto sat traje baš 60 minuta, a minut 60 sekundi?
- 1735 - 1761. godine
Brodski hronometar
Jorkširski časovničar Džon Harison napravio je niz sve tačnijih časovnika koji su mogli da se koriste na moru i tako rešio moreplovce nedaća sa geografskim dužinama.
Otrijte i Zašto se pomera sat?
- 1927. godine
Podrhtavanje kvarca
Inženjeri američkog preduzeća "Bel laboratorije" našli su način da iskoriste kristale kvarca za stvaranje pravilnih podrhtavanja koja će pokretati mehanizam časovnika.
Simbol dugoročne budućnosti čovečanstva: Gradi se sat koji će meriti vreme narednih 10.000 godina (VIDEO)
- 1955. godine
Atomski časovnik
Luis Esen i Džek Peri iz britanske Državne laboratorije za fiziku napravili su prvi tačni atomski časovnik. Ta vrsta časovnika i danas se koristi kao najtačniji uređaj za merenje vremena.