Na današnji dan 1907. godine umro je ruski hemičar Dmitrij Mendeljejev. Zašto nikad nije primljen u Rusku akademiju nauka, zašto mu je tri puta „izmakla“ Nobelova nagrada i još neke zanimljivosti o njegovom životu, saznajte u nastavku...
Ko je bio Dmitrij Mendeljejev?
Ruski hemičar Dmitrij Medeljejev rođen je 8. februara 1834. u Toboljsku, u to vreme nezvaničnom glavnom gradu Sibira. Studirao je na Glavnom pedagoškom institutu, pre nego što je napisao knjigu o funkcionisanju spektroskopa, instrumenta koji služi za merenje svojstava svetlosti širom elektromagnetnog spektra.
Kasnije je radio kao profesor Tehnološkog instituta i na Državnom univerzitetu u Sankt Peterburgu. Njegov udžbenik u dva toma Principi hemije objavljen je 1860. i 1868. godine i smatraju se ključnim za ovu oblast nauke.
Dimitrij je imao šesnaestoro braće i sestara
Mendeljejev je bio sedamnaesto i najmlađe dete siromašne porodice direktora gimnazije Ivana Pavloviča Mendeljejeva. Nažalost, osmoro braće i sestara nikada nije stigao da upozna, jer su umrli pre nego što se on rodio.
Tvorac poznatih ruskih kofera
Mendeljejev nije bio samo naučnik. On je, takođe, poznat kao majstor za kofere. Mendeljejev torbe su torbe odličnog kvaliteta i vrlo su cenjene među ruskim trgovcima koji često znaju da kažu da je Mendeljejev bio poznati gospodar kofera. Oni su nastali tako što je Mendeljejev koristio specijalan lepak koji je sam napravio dok je izučavao različite supstance lepljivih materija.