Iako više od 70 godina nakon najvećeg oružanog sukoba u svetskoj istoriji često smatramo da smo saznali skoro sve o Drugom svetskom ratu, pojedine statističke činjenice i druge zanimljivosti i danas izazivaju čuđenje i zaprepašćenje!
Drugi svetski rat, najveći sukob u istoriji čovečanstva, trajao je zvanično od 1. septembra 1939. godine do 2. septembra 1945. godine. Konačan broj poginulih i stradalih u ovom ratu nikada nije do kraja utvrđen, ali procene govore o brojkama od između 50 i 70 miliona ljudi, pišeNewsweek.
To ga ujedno čini najsmrtonosnijim sukobom u ljudskoj istoriji. Ovaj rat inspirisao je mnoge istoričare, književnike i filmske autore koji su nastojali da sačuvaju sećanje na ogromna stradanja, velike bitke te primere herojstva i mučeništva. Ipak, i dan danas postoje sitnice, ali i važnije čijenice vezane za ovu čuvenu ratnu epopeju koje svojom neobičnošću izazivaju iznenađenja na licima naših savremenika.
Vidite i Ovo je poslednja fotografija Adolfa Hitlera!
1. Prvog nemačkog vojnika su ubili Japanci, dok je prvog američkog vojnika u ratu ubio ruski.
2. Širom Evrope, tokom ovog rata je poginulo najmanje sto hiljada pripadnika vazdušnih snaga.
3. Najveći broj američkih vojnika, poginulih u toku rata pripadao je avijaciji, a ne mornarici, kako bi se isprva moglo pretpostaviti.
4. Poljska babica katoličke veroispovesti Stanislava Lescinska pomagala je porođajima tri hiljade beba tokom Holokausta u nacističkom logoru Aušvic.
5. Godine 1941, u SAD je proizvedeno tri miliona automobila, a za preostalo trajanje rata još samo 139 automobila.
6. Četiri od pet nemačkih vojnika koji su poginuli u ratu nastradali su na Istočnom ratištu.
7. Samo 20 odsto dečaka koji su rođeni u Sovjetskom savezu 1923. godine, preživeli su rat.
8. Najmlađi vojnik koji se borio u ovom ratu je bio tada dvanaestogodišnji Kalvin Grejam, koji je lagao o svojim godinama kada se prijavio američkoj vojsci za služenje u ratu.
9. Samo jedan od četiri vojnika koji su se borili iz podmornica, preživeo je rat.
10. Opsada Staljingrada rezultirala je s više smrti Rusa (vojnih i civilnih) od onih koje su SAD i Velika Britanija zajedno imale tokom celog Drugog svetskog rata.
11. Kako bi Amerikanci izbegli reč „hamburger” za popularno jelo, jer im je zvučalo „nemački”, hamburger su nazvali „odrezak slobode“ (u slobodnom prevodu, a originalno „Liberty Steak”).
12. Tokom ovog rata, nećak Adolfa Hitlera služio je u američkoj vojsci.
13. Adolf Hitler i Henri Ford imali su, svaki na svom radnom stolu uokvirenu fotografiju onog drugog.
14. Najveći lanac japanskih špijuna zapravo je bio lociran u Meksiku.
15. Procenat smrtnosti svih ratnih zatvorenika u ruskim kampovima iznosi 85 odsto.
16. Da je bila potrebna, još jedna atomska bomba, ta treća bila bi bačena na Tokio.
17. Hiro Onoda, službenik japanske vojske tokom Drugog svetskog rata, nije predao svoj položaj na Filipinima krajem rata 1945. sve do 1974. godine, dakle nakon gotovo 30 godina vernog služenja, kada je njegov bivši vojnik otputovao do njega kako bi ga razrešio dužnosti.
18. Drugi svetski rat iza sebe je prema proračunima ostavio između 50 i 70 miliona ljudskih žrtava, a 80 odsto njih dolazi iz samo četiri zemlje – Rusije, Kine, Nemačke i Poljske.
Pogledajte i Priča o japanskom vojniku koji 29 godina nije znao da je Drugi svetski rat završen