Suočeni sa surovostima rata, povredama ili gubitkom dela tela tokom istog, ljudi su tokom srednjeg veka naručivali proteze koje bi im nadomestile nedostatak.

Prilikom zaštitnih iskopavanja u blizini crkve Svetog Đorđa u Frajburgu u Nemačkoj, arheolozi su naišli na srednjovekovni skelet datovan u 15. vek. Ono što ga je izdvajalo od drugih jeste činjenica da se na kraju jednog od njegovih ekstremiteta, tačnije ruke nalazio dokaz o razvijenoj protetičkoj tehnologiji.
Otkriće možda i ne čudi ako se uzme u obzir da su ovo bila vremena kada se često ratovalo, a povrede i smrt tokom istih bile neminovnost. Verovatno da je veliki procenat muškaraca imao neki vid invaliditeta, a oni koji su imali mogućnosti i dodatak u vidu npr. drvene noge. Dok su oni najbogatiji imali para da naruče prava mala umetničta dela - što je bio slučaj i sa ovim muškarcem.
***WARNING: Images of Human Remains*** Archaeologists in the city of Freising in Bavaria (#Germany), unearthed a Medieval skeleton with a prosthetic metal hand.https://t.co/9oJQMRM1WlPhotos: Bavarian State Office for Monument Preservation (BLfD)pic.twitter.com/Hj4joKdTRk
— European Association of Archaeologists (@archaeologyEAA)October 30, 2023
Gvozdena ruka
Tim arheologa koji je našao protezu na skeletu muškarca starog između 30 i 50 godina - koji je preminuo između 1450. i 1620. godine - bila izvanredana:"Proteza je napravljena za levu ruku i služila je kao dodatak umesto četiri prsta. Kažiprst, srednji, domali i mali prst su napravljeni od lima i nepokretni su. Replike leže paralelno i blago su zakrivljene."
Ono što ih je posebno zainteresovalo, jeste otkriće komada tkanine u unutrašnjosti proteze, koja je verovatno trebala da zaštiti ostatak onoga što je nekada predstavljalo ruku.
Ovakva i slična otkrića nisu retkost u Evropi, ali ni u ostatku sveta. Jedan od najstarijih primera protetičkih pomagala jeste veštačko oko otkriveno u Zapaljenom gradu, koje naučnici datuju u 3200. godinu p.n.e..
BONUS VIDEO: