Kraljica Meret je misteriozna ličnost o kojoj se vrlo malo zna, ali arheolozi su sada pronašli nalaze u njenoj grobnici zbog kojih su oduševljeni.

Naime, tokom tih istraživanja, pronađeno je nekoliko stotina posuda koje su skrivale dragocene ostatke vina. Ovo otkriće je izazvalo ogromno uzbuđenje u arheološkoj zajednici i otvorilo prozor u prošlost, omogućujući nam neprocenjiv uvid u drevne egipatske običaje i njihov odnos prema ovom napitku.
Osim toga, otkriće je povezano s monumentalnom grobnicom Merneit u Abidu, koja je došla u centar pažnje zbog svoje jedinstvenosti i istorijskog značaja. Ova činjenica dodatno naglašava važnost ovog arheološkog pronalaska i njegov potencijal za revidiranje našeg razumevanja drevnog Egipta, piše PutniKofer.
Arheološki tim sastavljen od stručnjaka iz Egipta, Nemačke i Austrije nedavno je izveo značajna iskopavanja u grobnici Merneit, za koju se veruje da pripada važnoj ženi iz 1. dinastije starog Egipta. Ovo izvanredno otkriće rezultiralo je pronalaskom stotina potpuno netaknutih posuda, a izvesno je da će promeniti naše razumevanje tog istorijskog razdoblja.
Saradnička arheološka misija je pronašla ove posude tokom svojih istraživanja u grobnici kraljice na nalazištu Um el Kab. Ministarstvo turizma i antikviteta Egipta saopštilo je da su ove posude bile zapečaćene, čuvane i netaknute tokom milenijuma. Posebno zanimljivo je što su u nekim od njih pronađeni tragovi ostataka vina, što dodatno obogaćuje naše poznavanje svakodnevnog života i običaja tog drevnog vremena.
A 5000-year-old 'Pharaonic Wine Jars' found intact at Abydos, Egypt.
— Archaeo - Histories (@archeohistories)October 5, 2023
Egyptian-German-Austrian Archaeological Mission, excavating Tomb of Queen Merit-Neith of 1st Dynasty (3100-2900 BC) in Umm El Qa’ab at Abydos in Sohag; succeeded in uncovering hundreds of sealed jars,…pic.twitter.com/NPUdHrGz3I
Neprocenjiv uvid u drevne egipatske običaje
Prema rečima Mostafe Vazirija, generalnog sekretara Vrhovnog veća za antikvitete, vrčevi u kojima su pronađeni tragovi vina impresivno su veliki i izuzetno dobro očuvani. On ističe da se procenjuje kako je starost tog vina otprilike 5.000 godina, što sugeriše da je reč o izuzetnom kulturnom i istorijskom blagu. Ovo otkriće otvara nova vrata za istraživanje drevnih egipatskih običaja, privrede i kulture te će zasigurno privući pažnju svetske naučne zajednice i ljubitelja arheologije.
Vaziri je takođe obznanio da je njegov arheološki tim otkrio različite natpise u grobnici koji su pružili istraživačima uverljive dokaze o tome da je kraljica Meret obavljala značajne dužnosti u središnjim institucijama, uključujući riznicu. Ovi nalazi podržavaju teoriju da je kraljica imala ključnu ulogu u istoriji Egipta, što naglašava njen autoritet i doprinos društvenom i političkom razvoju tog drevnog kraljevstva.
Novi pogled na moćnu kraljicu
Ditrih Rau, direktor Nemačkog arheološkog instituta, istakao je da je Merneit bila jedina žena zabeležena na prvom egipatskom kraljevskom groblju u Abidu koja je imala vlastitu monumentalnu grobnicu. Uz to, sugerisao je da je verovatno bila najuticajnija žena svog vremena.
Egypt. Umm el Qa'ab.
— GlobeSpotter (@GlobeSpotter)August 22, 2023
The site, near the Osirion, is known but hardly and it seems to me the nature of this place is badly understood.
There's big Mastabas (see markers), but more intriguing to me are what look like big basins all over the place.
26°10'28.69" N 31°54'28.85" Epic.twitter.com/jkN58zkwox
E. Kristijana Keler, vođa arheološke ekspedicije, iznela je važne zaključke o velikom grobnom kompleksu Merneit u pustinji Abidu, u kojem se nalazi ne samo njena vlastita grobnica, već i 41 grob dvorjana i sluga. Ovaj monumentalni kompleks izgrađen je od nepečene blatne opeke, blata i drva.
Keler je istakla da je primenom detaljnih tehnika iskapanja i novih arheoloških tehnologija njen tim uspeo pokazati da su ovi grobovi izgrađeni tokom više faza i proteklih vremenskih razdoblja. Ovaj nalaz ima veliki značaj jer pruža čvrste dokaze koji dovode u pitanje često sugerisanu, ali nedokazanu teoriju o ritualnom žrtvovanju ljudi u Prvoj dinastiji.
Izvor: N1
BONUS VIDEO: