Arheolozi u Turskoj su u razmaku od par dana na dva neolitska lokaliteta otkrili praistorijske skulpture koje su odmah svrstali u red izuzetnih, dok se za jednu sumnja da bi mogla da bude i najstarija oslikana.

Nemački arheolog Кlaus Šmit preduzeo je istraživačku misiju u južnoj Turskoj u oktobru 1994. godine, kako bi našao arheološke lokalitete koja je u selu u blizini Urfe istražio tim sa Univerziteta u Čikagu sredinom 20. veka. Iako Šmit u početku nije polagao velike nade da će bilo šta zanimljivo naći ovde, u jednom trenutku je rešio da proširi teritoriju koju istražuje i na 14 kilometara od sadašnjeg grada Sanliurfe, otkrije humku koju su meštani nazvali Gobekli Tepe.U prevodu na srpski "Trbušasto brdo".
Gobekli Tepe — Turkey, 9000 B.C.
Considered to be the world’s first temple, the Gobekli Tepe contains at least 20 circular installations, each of which holds several pillars surrounded by walls; there are some 200 pillars throughout the whole temple.
The site is also home to…pic.twitter.com/1L5Fsys1zb— Vala Afshar (@ValaAfshar)October 1, 2023
Danas je ovaj neolitski lokalitet u jugoistočnoj Anadoliji poznat po ostacima najstarije monumentalne arhitekture do sada otkrivene, datovane u period od pre 11.000 godina. Monolitne blokove najverovatnije su podigli i ukrasili lovci-sakupljači kao jedno od prvih trajnih svetilišta na svetu.
Godinama nakon Šmitovog otkrića, tačnije 2019. godine, arheolog Necmi Кarul sa Univerziteta u Istanbulu, otkrio je na 32 km od Gobekli Tepea, na brdu Кarahan: Кarahan Tepe, mestu koje je prema mišljenju mnogih istraživača prvo naselje u istoriji i koje potiče iz perioda od oko 9400. godine p.n.e.. Stoga, ubrzo dobija nadimak "blizanac Gobekli Tepea".
The mystery of Karahan Tepe#Archaeology#Historypic.twitter.com/snbsGZgCMI
— Tales of the Olde World (@OldeWorldTales)September 28, 2023
Otkriće neverovatnih skulptura u gradovima blizancima
Da bi se što bolje istražili ovakvi i slični neolitski lokaliteti u području Sanliurfa, pokrenut je projekat po imenu Taš Tepeler. Tim koji radi na istraživanju Gebekli Tepea sada je u strukturi D, otkrio statuu divlje svinje u prirodnoj veličini napravljenu od krečnjaka, sa targovima boja kao što su crvena, bela i crna, dok stoji na postolju ukrašena simbolom u obliku slova "H", polumesecom, dve zmije i tri ljudska lica ili maskama.
The new discovery at Göbekli Tepe just below the porthole stone in Enclosure D. A stone boar with pigments of white, red and black paint and serpents, a snake head and an H are carved in relief on a recumbent slab. Join us here in May 2024:https://t.co/GQpB0dHp8I#gobeklitepepic.twitter.com/nsr5Hg0hTr
— Megalithomania (@MEGALITHOMANIA)September 30, 2023
Arheolozi iz turskog Ministarstva kulture i turizma veruju da bi ovo mogla da bude prva oslikana statua u istoriji koja je do sada otkrivena.
Sa druge strane, slične vesti stižu i iz Кarahan Tepea, gde je otkrivena realistična ljudska statua visoka 2,3 m u sedećem položaju sa do detalja isklesanim rebrima, kičmom i ramenima. Koliko je imspresivna najbolje govori podatak da su je arheolozi odmah uvrstili u red najupečatljivijih statua praistorijske umetnosti.
A statue recently found at the 11,000-year-old site of Karahan Tepe, not far from Gobekli Tepe in Turkey.pic.twitter.com/AHNwPPgnPu
— Ancient Library (@Library_Ancient)October 3, 2023
Sličnost ove statue sa reljefom pronađenim tokom iskopavanja u Sajburču 2021. je prema rečima arheologa upečatljiva, jer su u oba slučaja figure predstavljene kako drže falus sa obe ruke. Isto tako, nedavna iskopavanja u Кarahan Tepeu rezultirala su otkrićem skulpture lešinara pričvršćenim za zid i razne kamene ploče razbacane po zemlji, pored statue koja predstavlja ljudsku figuru.
BONUS VIDEO: