Ovo otkriće je arheologe na jugu Izraela nateralo da preispitaju sve što su prethodno znali o urbanizaciji ovog regiona u praistoriji.

Arheolozi u južnom Izraelu otkrili su gradsku kapiju staru 5.500 godina, što je čini najstarijom kapijom do sada pronađenom u regionu, saopštile su vlasti.
Ovo otkriće navelo je stručnjake da dovedu u pitanje početak urbanizacije u ovoj oblasti.
Vrata su otkrivena u mestu iskopavanja Tel Erani tokom radova pre planiranog postavljanja vodovoda, saopštila je Izraelska uprava za antikvitete (IAA).
"Ovo je prvi put da su otkrivena tako velika vrata koja datiraju iz ranog bronzanog doba", rekla je menadžerka lokacije Emili Bišof.
Izgradnja kapije mora da je iziskivala mnogo truda, s tim što se kamenje donosilo izdaleka, a cigle od blata i zidovi utvrđenja bili su posebno izrađeni.
"Ovo je početak urbanizacije"
"Tu (kapiju) nije napravila jedna osoba ili nekolicina. Fortifikacioni sistem je dokaz društvene organizacije koja predstavlja početak urbanizacije", naglasio je Bišof.
Stručnjaci su do sada pretpostavljali da je urbanizacija područja počela pre oko 5.200 godina, odnosno 300 godina kasnije.
"Verovatno su svi prolaznici, trgovci ili neprijatelji koji su želeli da uđu u grad morali da prođu kroz ove impresivne kapije", dodao je Martin-Dejvid Pasternak, istraživač IAA.
"Kapije nisu samo branile naselje, već su prenele i poruku da se ulazi u važno, snažno naselje koje je politički, socijalno i ekonomski dobro organizovano", rekao je on.
Izvor: Index / HINA
BONUS VIDEO: