U regionu Sibira vlasti planiraju da prošire postojeću prugu, zato su arheolozi morali da ispitaju okolni teren u potrazi za ostacima prošlosti.

Tim arheologa predvođenih Aleksejom Timoščenkom sa Instituta za arheologiju i etnologiju Ruske akademija nauka je u Askiškom regionu u Sibiru nekoliko godina proveo u iskopavanju područja u kojima će se u budućnosti proširivati železnička pruga. Da bi do najznačajnijih otkrića došli prošlog meseca, kad su iskopali nekoliko grobova u blizini sela Kamište, među kojima se izdvojio onaj sa ostacima kočijaša.
Kako su znali da je u pitanju baš kočijaš? Jer su skeletni ostaci pokopani sa kukastim metalnim nastavcima za pojas, koji su služili da se na njih veždu uzde za struk osobe i da se osolobode ruke.
Predmet nepoznate namene
Međutim, nije uvek bilo tako, istina je da su ovakvi i slični predmeti nalaženi i ranije, ali zbog nemogućnosti identifikacije - arheolozi su im davali oznake PNN, tj. "predmet nepoznate namene". Ali kako su nedavna otkrića u Kini rasvetlila upotrebu takvih nalaza, ruski arheolozi su mogli da izvuku paralele da je predmet služio kao dodatak za kočiju tokom bronzanog doba.
3,000-year-old untouched burial of 'charioteer'#discoveredin#Siberia#Archaeologistsin Siberia have discovered the untouched 3,000-year-old grave of a person thought to be a charioteer — indicating for the first time that horse-drawn chariots were used in the region.#Russiapic.twitter.com/32Q3On2y6Y
— CHAUDHRY IMRAN (@chimran55)July 19, 2023
Pored nastavaka za pojas, u grobnici kočijaša su otkriveni i bronzani nož, nakit i pojas. Svi oni, zajedno sa skeltom bili su položeni u grobnicu kvadratne osnove, preko koje se nalazila zemljana humka. Na osnovu analize karakteristike predmeta, ustanovljeno je da pripadaju Lugavskoj kulturi, čiji nosioci su se bavili stočarstvom sve dok ih u 8. veku p.n.e. nisu asimilovali nomadski narodi Tagarske kulture.
Arheolozi sada sa ponosom govore o ovom nalazu jer u ovom trenutku predstavlja najraniji dokaz o upotrebi kočija u spomenutom regionu.
BONUS VIDEO: