Dominikanski sveštenik je o ovom mestu pisao tokom 17. veka, iskoristivši smernice koje je on ostavio - arheolozi su se upustili u potragu za izgubljenim ulazom u podzemni svet.

Mnoge kulture i civilizacije su tokom vekova menjale svoje rituale, veorvanja i bogove - nasilno ili dobrovoljno. Često bi onda ta stara mesta bila iskorišćena za izgradnju novih svetilišta, a jedan od takvih primera je i lokalitet Mitila u južnom Meksiku.
Na ovom mestu su sada arheolozi otkrili lavirint odaja i prolaza ispod hrišćanske crkve, za koje se sumnja da je ulaz u podzemni svet koji su izgradili Zapoteci pre više od 1.000 godina. U stvari, istina je da su ta mesta bila poznata kao "mesto odmora". Takođe, postoje dokazi koji sugerišu da se tu nalaze još i hodnici sa dvoranama u kojima je smešteno nekoliko grobnica.
Kako istraživači ovo znaju?
Prilikom istraživanja u Mitili su sprovedena skeniranja radarom, tomografijom električnog otpora i seizmičkom topografijom. Sve ovo je istraživačima pružilo niz podataka uz pomoć kojih su napravili kartu podzemnog hrama sa grobnicama skrivenog iza oltara crkve, koju su napravili španski misionari nakon osvajanja.
Da stvar bude interesantnija, dokazi o ovom mestu se mogu naći u hronikama dominikanskog sveštenika Franciska de Buržoa. On 1674. godine spominje da se ispod ulaza u zapečaćeni lavirint, nalaze četiri međusobno povezane odaje i nekoliko pećina, duboko ispod površine zemlje.
Ovaj podatak ne čudi ako se uzme u obzir da su Zapoteci verovali u podzemni svet, kome su pripisivali nekoliko različitih bogova. Zahvaljujući nanovijim tenologijama, istraživači su pronašli ovo "izgubljeno" mesto i u narednom periodu planiraju da pokrenu novu fazu projekta tj. iskopavanja unutar podzemnih odaja.
BONUS VIDEO: