Nalaz otkriven još 2020. godine je istraživačima otkrio zanimljivost vezanu za jedno od najvažnijih božanstava nordijskog panetona.

BAŠ KAO i brojni drugi narodi i Vikinzi su imali svoje bogove koje su obožavali, ali ih se istovremeno i plašili. Svaki od njih je imao različite karakteristike, slabosti i atribute, a na osnovu nekih izvora i runskih natpisa sa kamenja otrkiveno je da su Vikinzi verovali kako njihovi bogovi poseduju mnoge ljudske osobine. Jedan od glavnih je bio Odin, koji se često naziva i "Svih-Otac" i smatra bogom rata i mudrosti, poezije, lova i čarolije. Stoga, svi nalazi vezani za ovo božanstvo izazivaju posebnu pažnju.
Među njima se nalazi i jedan zlatni disk, otkriven 2020. godine u Danskoj koji je činio deo ostave po imenu Vindelev - ime dobila po isotimenom gradu na centralnom Jilandu, u kom je otkrivena. Na kom se nalazio natpis: "On je Odinov čovek", za šta naučnici pretpostavljaju da se odnosilo na vlasnika, čiji identitet se ne zna.
More sensational runic finds! The oldest attestation of the name Odin in a runic inscription on a 5th-century golden bracteate.
— Alessandro Palumbo (@AlessandroPalu)March 8, 2023
https://t.co/p4gLkOO3rf
Photo: Arnold Mikkelsen, The National Museum of Denmark.pic.twitter.com/KbxDlrqS64
Godinama je ovaj disk predstavljao fokus istraživanja, a runolog Lizabet Imer iz Nacionalnog muzeja u Kopenhagenu sada tvrdi da je natpis dokaz o tome da je Odin obožavan još u 5. veku n.e.. Kada je spomenuti nalaz datovan, na osnovu konteksta nalaza. Drugim rečima, čak 150 godina ranije nego što se prvobitno mislilo, na osnovu prethodno otkrivenog nalaza broša - iskopanog u južnoj Nemačkoj i datovanog u drugu polovinu 6. veka n.e..
"Ovo je jedan od najbolje izvedenih runskih natpisa koje sam ikada videla", rekla je Imer. I objasnila kako su rune u stvari simboli, koja su rana plemena u severnoj Evropi koristila kao oblik pisma. Ipak, nalazi sa natpisima napisanim runama su veoma retki, zbog čega se smatraju izuzetno vrednim i istraživačima otkrivaju zanimljive informacije o religiji u prošlosti, a samim tim i o čitavom društvu.