Analizama genoma drevnih i savremenih Skandinavaca, naučnici su došli do zanimljivih odgovora o migracijama i genetskoj raznolikosti iz perioda Vikinškog doba na prostoru severnog poluostrva.

VIKINŠKIM DOBOM smatra se istorijski period koji je trajao od 793. do 1966. godine, tokom kog su se čuveni Vikinzi proširili izvan svoje matične teritorije. Konstantno u pokretu, oni su pored ostataka Evrope uspeli da stignu i do Severne Amerike, Azije i Afrike razmenjujući robu, kulturu, ali i gene.
Do skoro glavni fokus istraživača prilikom proučavanja njihovih migracija i uticaja na druge narode je bila materijalna i kulturna zaostavština, međutim sa razvojem modernih tehnologija oni sve češće u svoje analize uvrštavaju i analize drevne DNK kako bi što preciznije rekonstruisali prošlost. Iako svakako nije prva studija na ovu temu, istraživači iz Centra za paleogenetiku Univerziteta u Stokholmu su svojom najnovijom analizom pružili neke nove uvide u prošlost Vikinga.
Za njene potrebe oni su prikupili materijal sa nekoliko arheoloških nalazišta sa prostora Skandinavije i pregledali oko 300 drevnih genoma, nakon čega su ih uporedili sa preko 16.000 genoma modernih ljudi. Rezultati su im pomogli da definišu tri regiona iz koga su strani geni poticali - južne Evrope, istočnog Baltika i Britanskih i Irskih ostrva.
Najpristunije bilo je britansko i irsko poreklo i ono se na osnovu genetskih zapisa uočava širom severnog poluostrva, dok je poreklo iz istočnih delova Baltika bilo koncentrisano uglavnom na Švedsku i Gotland. Dok se južnoevropsko poreklo pojavilo među ljudima iz južne Skandinavije. Sve navedeno sugeriše da je njihova migracija omogućila dolazak navedenih grupa u Skandinaviju pre 1050. godine. Na koji način, to danas niko ne može da tvrdi, a mnoge od hipoteza istraživača uključuju transport zarobljenika.
Ipak, uočeni su neki obrasci, poput toga da su prilivi nekada bili zasnovani i na osnovu pola. Pa su tako žene uglavnom dolazile iz istočnih delova Baltika i u manjoj meri sa ostrva. Ali i da su neki od tih predaka nelokalnog porekla manje doprineli genetskom fondu Skandinavaca nego što je to očekivano na osnovu arheoloških zapisa - za šta trenutno nemaju objašnjenje.