Najnovija studija sprovedena na bronzanim predmetima koji su izloženi u zbirkama britanskih muzeja, ukazuje da su imali neobičnu namenu.

HERODOT JE U SVOJIM delima naveo da su monumentalnu grobnicu Keopsa poznatu i kao Velika piramida, sagradili robovi. Prema njegovom mišljenju faraon je iskoristio hiljade nesrećnika da na velikum vrućinama i u neljudskim uslovima kako bi podigao sebi spomenik koji je proglašen i jednim od sedam svetskih čuda drevnog sveta - po cenu neverovatne ljudske patnje.
Danas znamo da nije bilo baš sve kao što je antički istoričar i pisac naveo, već da su ove poslove radili plaćeni radnici. Ali da li to i dalje znači da u starom Egiptu nije bilo robova? A ako ih je i bilo, odakle su došli i kakvi su im bili uslovi života? Neki tekstovi i ilustracije ukazuju na njihovo postojanje, međutim, kako bi došli do konkretnih odgovora arheolozi sa Univerziteta u Čikagu su prikupili bronzane predmete iz različitih zbirki koji sugerišu da su Egipćani uz pomoć njih nekada žigosali ljude.
Misteriozni bronzani predmeti
Autor studije i egiptolog Ela Karev objašnjava da su joj pre izvesnog vremena pažnju privukli bronzani predmeti koji su datovani u period od 1292. do 656. godine p.n.e. tj. od XIX do XXV dinastije, a za koje se sve do skoro sumnjalo da su korišćeni za obeležavanje stoke. Ipak nakon pažljivog proučavanja ona je počela da sumnja u ovu hipotezu zbog njihove veličine.
"Toliko su mali da je skoro nemoguće da su ih koristili na govedima ili konjima. Ne isključujem tu mogućnost - iako nemamo dokaza da su male životinje poput koza obeležavane, ali moram dodati da dokazi o ovim praksama kada su ljudi u pitanju postoje." , rekla je Кarev.
Ona dodaje da se čak i danas prave veliki žigovi za stoku, kako ožiljak nakon nekog vremena ne bi postao nečitljiv - što je kako smatra još jedan dokaz sa kojim su i stari Egipćani verovatno bili upoznati. Takođe, oni su na drevnim slikama i reljefima imali kvadratni ili pravougaoni oblik.
S druge strane, ropstvo u starom Egiptu je imalo drugačiji koncept od onog koji je praktikovan nekoliko vekova kasnije u Evropi i Americi. Istraživači danas veruju da su pod njega potpadali samo stranci ali ne i starosedeoci, stoga je pretpostavka da su verovatno oni žigosani uz pomoć ovih predmeta. Ovo se najviše odnosi na ratne zarobljenike kojih i jeste bilo najviše upravo u periodu kada su bronzani predmeti i datovani.
Rezultati su objavljeni u časopisu The Journal of Egyptian Archaeology.