Istraživači sa Univerziteta Kalgari iz Kanade u saradnji sa Nacionalnim institutom za antropologiju i istoriju Meksika su koristili najsavremenije tehnologije da otkriju i mapiraju drevni grad Calakmul.

CALAKMUL SE NALAZI u meksičkoj državi Kampače i predstavlja jedan od glavnih gradova moćne majanske dinastije Kanu'l, koja je vladala od 635. do 850. godine n.e. i u tom periodu kontrolisala ogromnu mrežu vazalnih kraljevstava. Nakon godina napornog istraživanja, naučnici su iskoristili jednu od najmodernijih tehnologija - LiDAR - kako bi saznali preostale tajne i uz njegovu pomoć otkrili veličinu i promene u pejzažu koji okružuje drevno naselje.
Drevna metropola
Ali šta je zapravo LiDAR? To je tehnika koja koristi laser za otkrivanje karakteristika određenog prostora. Naime trouglasti snop laserskih zraka iz aviona pada na zemlju, prolazi kroz vegetaciju i odbija se od strukture skrivene pod zemljom koje je napravio čovek. Zrake zatim registruje uređaj - koji beleži tačnu udaljenost između tačke otpora - nakon čega je moguće napraviti trodimenzionalnu mapu okruženja.
Aerial view of the pyramid, Calakmul, Campeche, Mexico. Ruins of the ancient Mayan city of Calakmul surrounded by the jungle. Photo Credit: Alfredo Matus via Shutterstock.pic.twitter.com/xWkpe6LFpJ
— Archaeology & Art (@archaeologyart)June 26, 2022
"Koristeći LiDAR slike, sada možemo u potpunosti uvideti veličinu urbanog naselja Calakmul i okolni pejzaž, podržan intenzivnim poljoprivrednim sistemom", rekla je Ketrin Riz-Tejlor, profesorka na Odseku za antropologiju i arheologiju na Univerzitetu u Kalgariju. Kako bi ispunila svoj cilj ona je zajedno sa koleginicom Adrijanom Velaskez Molet snimila 95 kvadratnih kilometara i otkrila gusto i složeno proširenje ispod prašumskog rastinja.
Calakmul, Mexico
— Abdulsatar Bochnak (@AbdulsatarBoch1)October 28, 2022
A graphic illustrating new details, uncovered using lidar laser technology, of the ancient Mayan city
Photograph: Proyecto Arqueologico Bajo Laberinto/INAH/Reuterspic.twitter.com/uYNNsoMZv7
Iznenađujući podaci
Identifikovani su ogromni stambeni kompleksi u ovoj oblasti - od kojih neki imaju do 60 pojedinačnih struktura, a karakteristika većine je da su grupisani oko brojnih hramova, svetilišta i tržnica. Nalazi koji dokazuju zašto je Calakmul oko 700. godine smatran jednim od najvećih gradova Mezoamerike. Istraga je takođe otkrila da su kanali, terase, zidovi i brane izgrađeni na čitavom ranije neizgrađenom području.
A lidar survey of the area in and around the Maya capital of Calakmul in southeastern Mexico revealed dense urban settlement that made the city one of the largest in the Americas in A.D. 700.https://t.co/7tM8OUeOcQpic.twitter.com/FKhepqtjeQ
— Archaeology Magazine (@archaeologymag)October 31, 2022
"Svo raspoloživo zemljište je prekriveno kanalima za vodu, terasama, zidovima i branama, bez sumnje da bi se obezbedila maksimalna sigurnost hrane i vode za stanovnike grada", objasnila je Ris-Tejlor. I dodala da će u budućnosti ona i njen tim koristiti podatke dobijene LiDAR-om kako bi proučili uzrok brzog porasta stanovništva i efekata koje je ova činjenica imala na životnu sredinu.