Najnovije otkriće arheologa iz Gruzije potvrđuje da je region između Dmanisija i Orozmanija bio praistorijsko mesto iz kog su se naši rođaci iz Afrike širili po Evropi.

Prilikom iskopavanja Dmanisija krajem 90-ih i početkom 2000-ih godina, arheolozi su došli do otkrića koje ih je navelo da revidiraju sva prethodna znanja i iz njih izvedu nova o evoluciji i praistorijskim migracijama ranih ljudi. A dvadesetak godina kasnije došli su do još jednog sličnog otkrića u blizini.
Naime, otkriven je 1,8 miliona godina star zub individue iz roda Homo u blizini sela Orozmani, koje se nalazi na 100 km udaljenostii od gruzijske prestonice Tbilisija i svega 20 km od Dmanisija.
Saopštenje koje je porovodom otkrića zuba izdao Nacionalni istraživački centar za arheologiju i praistoriju Gruzije objašnjava da nalaz iz Orozmanija, zajedno sa onim iz Dmanisija ukazuje kako je u reginu nekada postojao centar - najraniji van Afrike - iz kog su se hominidi širili.
"Uticaj otkrića, ne samo na ovu lokaciju, već i na čitavu Gruziju, kao i na priču o ranim ljudima koji su napustili Afriku pre 1,8 miliona godina, je ogroman", rekao je student arheologije Džek Pir, koji je pronašao zub. I dodao, da ovo spomenutu zemlju svrstava u jedno od najvažnijih paleontoloških mesta koja pomažu naučnicima da rekonstruišu priču o evoluciji i migraciji drevnih ljudi.
Deo vilice koji je otrkiven u današnjoj Etiopiji, predstavlja najstariji otkriven fosil hominida - oko 2,8 miliona godina. Iako se između ovog otkrića i onog iz Gruzije nalazi milion godina "praznine" istraživači veruju da je ovo nedvosmisleni dokaz o tome da su lovci-sakupljači po imenuHomo erectus-i iz Afrike migrirali pre oko 2 miliona godina i "naselili" se tokom vremena u oblasti oko Orozmanija.